GeriDünya Brezilya'da gergin hafta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya'da gergin hafta

Brezilya'da gergin hafta

Brezilya Başkanı Dilma Rousseff’in yüce divanda yargılanması için ilk adım atıldı.

Ulusal Kongre’nin alt kanadında oluşturulan yolsuzluk araştırma komitesi, 27’ye karşı 38 oyla Rousseff’in görevinden alınması için soruşturma başlatılması yönünde tavsiye kararı aldı. Kararın yasal bağlayıcılığı yok ancak parlamentonun pazar günü konu ile ilgili bir oylama yapması bekleniyor. Soruşturma talebinin Senato’ya gönderilebilmesi için Kongre’nin alt kanadı parlamentoda 513 üyesinden 342’sinin onayı gerekiyor.

Senato’da üçte iki çoğunlukla karar geçerse Rousseff, 6 ay boyunca görevden alınacak. Bu sürede dava görülecek. Roussef’in yerine yardımcısı görevi yürütecek. Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB), geçen ay koalisyondan çekilme kararı almıştı. Rousseff, bütçedeki açığı kapatmak için devlet bankasından çekilen paranın zamanında ödeneceğine dair verdiği sözü tutmadığı için sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlanıyor. Ekim 2014’te ikinci kez devlet başkanı seçilen Rousseff, 2003-2010 arasında devlete ait Petrobras’ın başkanlığını yapmıştı.

Rousseff’in başkanlığı sırasında şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı iddia ediliyor. İktidardaki İşçi Partisi, soruşturma talebini darbe teşebbüsü olarak niteliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle