GeriDünya Brezilya arabuluculuk içinde kalmaya hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya arabuluculuk içinde kalmaya hazır

Brezilya arabuluculuk içinde kalmaya hazır
refid:15115993 ilişkili resim dosyası

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, İran nükleer sorununa ilişkin arabuluculuk çabaları içerisinde kalmaya hazır olduklarını söyledi.

Sofya'da bulunan Amorim, gazetecilere yaptığı açıklamada, İran ile Viyana Grubundan (ABD, Rusya, Fransa ve UAEK) bu çabalara samimi bir destek beklediklerini kaydetti.

Amorim, "Kaygılar bulunduğunu biliyoruz, İran bu kaygılara yanıt vermeli" diyerek, zenginleştirilmiş uranyum üretimi konusunda Batının kaygılarını gidermenin İran'a düştüğünü belirtti.

İran'ın "bu konuda yeni görüşmeler yapmaya istekli gibi gözüktüğünü" de ifade eden Amorim, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görüşmelerin devam etmesi yönündeki İran'a çağrısının İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki tarafından olumlu karşılandığını söyledi.

Bunun İran'ın müzakerelere devam etme istekliliğini ortaya koyduğunu ifade eden Amorim, "Mutteki'nin öneriye yaklaşımı genel çerçevedeydi, spesifik değildi, ama olumlu bir çehre içerisindeydi. Bunun iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Amorim, Fransa'nın BM Güvenlik Konseyinde yapılan oylamada İran'a yeni yaptırım kararına karşı oy kullanan Türkiye ve Brezilya'nın bundan sonra yapacakları arabuluculuk çabalarına güveneceğini ifade etti. Amorim, Brezilya ve Türkiye'nin, "İran nezdinde yürüttükleri diplomatik çabaları baltaladığı gerekçesiyle, İran'a yeni yaptırım kararına karşı oy kullandıklarını" belirtti.

Brezilya Dışişleri Bakanı, "İran'ın da arzusu müzakerelere devam yönünde ise, ki öyle olduğunu düşünüyorum, aynı zamanda Viyana Grubundaki diğer tarafların da arzusu bu yönde ise bu konuda yardımcı olmaktan memnun olacağız. Ama bunun, bu çabalara ilgi gösterildiğinin çok açık ifade edildiği bir zeminde olması gerek" diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle