GeriDünya Moody’s ve Fitch Ratings İngiltere’yi uyardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moody’s ve Fitch Ratings İngiltere’yi uyardı

Moody’s ve Fitch Ratings İngiltere’yi uyardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Brexit’ten sonra İngiltere’nin politik ve mali risklerinin arttığı uyarısını yaptı. Fitch Ratings ise Başbakan Theresa May’in partisinin çoğunluğu kaybettiği seçimden sonra ‘politika platformu, politik bütünlük ve İngiliz hükümetinin istikrar süresi açısından’ belirsizliğin ortaya çıktığını bildirdi

AÇIKLAMADA, Moody’s tarafından Aa1 notu ve negatif görünüm ile değerlendirilen İngiltere ekonomisine ilişkin belirsizliklerin arttığı vurgulandı. İngiltere’nin AB ile pozitif sonuçları olacak bir anlaşma sağlaması ihtimalinin referandumun hemen sonrasına kıyasla daha düşük olduğu belirtilen açıklamada, buna rağmen Moody’s’in temel senaryosunun halen taraflar arasında bir anlaşma sağlanması yönünde olduğu kaydedildi. Açıklamada, İngiliz ekonomisinin giderek yavaşladığı, bu yılın sonunda ekonomik büyümenin yüzde 1.5, gelecek senenin sonunda ise yüzde 1.0 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği ifade edildi.

ANLAŞMA OLMAZSA BÜYÜME GERİLEYEBİLİR
İngiliz ekonomisinde iç tüketimin ve yatırımların belirsizlik iklimi nedeniyle hız kestiğine, bunun da ekonomik aktiviteyi azalttığına işaret edilen açıklamada, İngiltere ve AB arasında yeni bir ticaret anlaşması konusunda uzlaşmaya varılamaması ve ortak pazara erişimin kesintiye uğraması halinde orta vadede İngiltere’nin büyümesinin önceye kıyasla daha zayıf olacağı belirtildi.

KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLEBİLİR UYARISI
Açıklamada, müzakerelerin sonucunda İngiltere’nin ortak pazara erişiminin devam etmemesi halinde, önümüzdeki dönemde ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısı yapılırken, bütçe açığının artması, kamu borcunu azaltılmasında başarısız olunması gibi mali unsurların da ülkenin kredi notunun düşürülmesinde rol oynayabileceği vurgulandı.
Konuya ilişkin olarak Moody’s’in Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Analisti Kathrin Muehlbronner, “İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki müzakereler henüz yeni başlamış olsa da İngiliz hükümetinin nihayetinde görece iyi bir sonuç elde edip edemeyeceği belirsizliğini koruyor“ dedi.

FITCH RATINGS DE UYARDI
Fitch Ratings de, haziran ayında yapılan erken genel seçimin ardından ülkede politik ve ekonomik belirsizliklerin arttığı vurgulandı. Açıklamada, mevcut belirsizliklerin AA notu ve negatif not görünümü kapsamında temsil edildiği belirtilirken, “İngiltere ve AB arasındaki anlaşmalarda ilerlemenin yavaş bir şekilde olacağına inanıyoruz” denildi.
İngiltere Başbakanı Theresa May’in haziran ayında yapılan erken genel seçimin sonucunda meclisteki çoğunluğunu kaybederek Demokratik Birlik Partisi (DUP) ile anlaşmak zorunda kaldığı hatırlatılan açıklamada, “Seçim sonuçları, politika platformu, politik bütünlük ve İngiliz hükümetinin istikrar süresi açısından belirsizlik yarattı. Bunun Brexit üzerinde ve potansiyel olarak mali politika üzerinde etkileri olacaktır” denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle