GeriDünya Bremer'den Erbain törenleri uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bremer'den Erbain törenleri uyarısı

ABD'nin Irak'taki en üst düzey sivil yöneticisi Paul Bremer, Irak'taki kutsal Şii kentlerinde Erbain törenlerine katılacakların şiddet olayları ile yüzyüze gelme tehlikesi içinde olduklarını söyledi.

Şiilerin 4. İmamı Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da öldürülmelerinin 40. gününde yapılan törenler, Erbain törenleri olarak biliniyor. Bu yıl Erbain 11 Nisan Pazar'a denk düşüyor.

Bağdat ve Kerbela'da 2 Mart'taki Kerbela törenleri sırasında yüzbinlerce kişinin ortasında patlayan bombalar en az 181 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Bremer bugün yaptığı yazılı açıklamada, "biz ve Iraklı yetkililer sınırlı güçlerimizle güvenlik ve emniyeti sağlamaya çalışacağız. Ama bu törenlere katılacak kişilerin, tehlikelerin bu yıl çok gerçek olduğunu bilerek kendi kararlarını kendilerinin vermesi gerekir. Son günlerde güneyde, özellikle de kutsal Necef kentinde istikrarsızlaşan güvenlik durumunu dikkate alarak, koalisyondaki bizler herkesi en yüksek düzeyde dikkat göstermeye çağırıyoruz" dedi.

Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Korgeneral Ricardo Sanchez de teröristlerin Erbain törenleri sırasında saldırılar düzenlemeye çalışmalarını beklediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle