GeriDünya Bremer: Türk askerinden vazgeçilsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bremer: Türk askerinden vazgeçilsin

Los Angeles Times gazetesi, ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Bremer'ın, "Irak'a Türk askeri planından vazgeçilmesini önerdiğini" yazdı.

Gazete, "Bush yönetiminin, Irak'a Türk askeri göndermek için harcadığı yoğun çabanın boşa çıkacağını" da iddia etti. ''Iraklıların güçlü muhalefetinin bu çabalara engel oluşturduğu'' belirtilen haberde, ''bazı yetkililerin Bremer'ın Irak'a Türk askeri gönderilmesi planından vazgeçilmesine ilişkin kuvvetli tavsiyesi üzerine plandan şüpheye düştükleri'' görüşü dile getirildi.

Haberde, ''Çok zor kazanılan bu yardımın geri çevrilmesi, ABD içinbüyük hayal kırıklığı olacak. Çünkü Türkiye, yararlı olması beklenen bir Müslüman güvenlik gücü oluşunun yanı sıra, yüksek sayıda asker göndermeye istekli birkaç ülkeden biriydi'' yorumunda bulunuldu.

''Irak Geçici Hükümet Konseyi'nde (GHK) Türk askerine karşı seslerin daha çok Iraklı Kürtlerden geldiğine'' işaret edilen haberde,''Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisinin, Pazartesi günü Reuters haber ajansının muhabirine, Türk askerinin Irak'a gideceğini zannetmediğini söylediği'' hatırlatıldı.

Haberde, ''ABD'nin stratejisini, Iraklı Kürtlerin karşı çıkmasını bir yana bırakıp, Türk askeri isteyen başka bir grupla uzlaşma sağlanıp sağlanamayacağına yöneltebileceği'' kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle