GeriDünya ‘Bravo Yorgo’ kıyameti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Bravo Yorgo’ kıyameti

Hürriyet'in ‘‘Batı Trakya'da Türk azınlığı vardır’’ diyen Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya atfen ‘‘Bravo Yorgo’’ diye manşet atması Atina'yı karıştırdı. Papandreu kopan fırtınaya rağmen cesur bir adım daha atarak, ‘‘Unutmayalım ki, soğuk savaş döneminde hükümetler bu azınlığı Türk azınlık olarak tanımladılar’’ dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Batı Trakya'daki Türk azınlığı tanıma yönünde attığı cesur adım Atina'da fırtınalar koparttı. Hürriyet'in bu haberi ‘‘Bravo Yorgo’’ başlığıyla büyüterek manşetten duyurması ise Atina'daki öfkeye iyice tuz biber ekti. Muhalefet Papandreu'ya karyı topyekün saldırıya geçti.

Muhalefetin en güçlü gazetesi olan Elefteros Tipos Hürriyet'in manşet haberini manşetten verdi ve Papandreu'ya saldırdı. Gazete, ‘‘Ankara hizmetlerinden dolayı Yorgo'ya teşekkür ediyor. Papandreu, müslüman azınlığa Türk azınlık hakkını tanıdığını ima ederek komşumuzun kahramanlar listesine girdi’’ diye yazdı. Aşırı sağ eğilimli Atinaiki gazetesi de, manşetten ‘‘Yorgo, Clinton ve Ecevit'in bakanı oldu’’ diye Papandreu'ya sataştı.

Papandreu ise kopan fırtınaya rağmen dün de yeni ve cesur adımlar attı. Yunan Dışişleri Bakanı, soğuk savaş döneminde Yunan hükümetlerinin Batı Trakya'daki azınlığı ‘‘Türk azınlık’’ olarak tanımladıklarını hatırlattı, ‘‘Sorun onların Türk azınlık olarak tanımlanması değil. Önemli olan onların kendilerini Yunan vatandaşı olarak hissetmeleri ve sınırlarımızın da güvence altında olmasıdır’’ dedi.

Papandreu, Flash Radyosu'nun sorularını yanıtlarken Türk-Yunan diyalogunun başlamasının bazı çevreleri rahatsız ettiğine dikkat çekti. Papandreu, ‘‘Ben olaylara soğukkanlı, mantıklı ve akılcı yaklaşımdan yanayım’’ diye konuştu. Papandreu, ‘‘Sizce Batı Trakya'daki müslüman azınlığın Türk olarak tanınması önemli değil mi?’’ sorusuna ise şu karşılığı verdi:

‘‘Bizim için en önemli şey sınırlarımızı ve toprak bütünlüğümüzü korumak ve garanti altına almaktır. Müslümanların Türk azınlık olarak tanınması bence ikinci derecede önem taşır. Sorunumuz bu değil. Eğer bir insan, kendisini başka bir ulusun ferdi olarak görüyorsa, uluslararası hukuka göre, buna izin vermemiz gerekir. Çünkü Yunanistan uluslararası hukuka saygı gösteren bir ülkedir.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle