GeriDünya BP son kozunu da oynadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BP son kozunu da oynadı

BP son kozunu da oynadı
refid:14711909 ilişkili resim dosyası

Meksika Körfezi'ndeki büyük çevre felaketinin sorumlusu British Petrol (BP) denize günde 5 bin varil petrol sızdıran kaçağın kapatılmasına yönelik son hamlesini de yaptı. İngiliz petrol devi, yeni tıpayı okyanus tabanına indirirken, çevre felaketin görüntülerini de yayınladı. BP'nin videoyu kazadan 23 gün sonra yayınlaması ise tepki çekti.

OKYANUSA ZEHRİNİ BÖYLE KUSUYOR / WEB TV

PETROL PLATFORMU BÖYLE YANDI / WEB TV

TARİHİN EN BÜYÜK PETROL SIZINTISI FELAKETLERİ

Üç haftayı aşkın süredir devam eden Meksika Körfezi'ndeki çevre felaketinin önüne halen daha geçilemiyor.  

20 Nisan'da patlayan ve iki gün içinde batan Louisiana sahillerinin 80  kilometre açıklarındaki Deepwater Horizon petrol platformundan günde yaklaşık 800 bin litre ham petrol denize karışıyor. İsrail kadar bir alan şimdiden petrol atında.

Platformu işleten ve çevre felaketinin tüm sorumluluğunu üstlenen İngiliz petrol devi BP, sızıntıyı durdurmaya yönelik yeni kapağı deniz tabanına indirdi.

BP yetkilisi Bryan Ferguson, ilki başarısız olan kapaktan daha küçük olan yeni sızıntıyı önleyici sistemin, deniz dibine indirildiğini ve bu sistemin en geç yarına kadar çalışır hale getirilmesinin planlandığını belirtti.

Ham petrol kaçağını durdurmak için geçen hafta da benzer bir operasyon düzenlemiş, ancak kaçağın üzerine yerleştirilen 12 metre yüksekliğinde ve 100 ton ağırlığındaki çelik huni-baca sistemi, içinde gaz ve suyun etkisiyle buza benzer kristaller oluşması yüzünden çalışmamış ve yukarı çekilmişti.

Eskisinden çok daha küçük yeni kapak ise 1.6 ton ağırlığında ve 2.4 metre yüksekliğinde. BP, yeni sisteme sıcak su ve metanol basarak kristal oluşumunu engellemeyi hedefliyor.

BP yeni kapakla sızıntının önüne geçmeyi umut ederken, ABD Başkanı Barack Obama da Kongre üyelerine gerekli önlemlerin alınması için 129 milyon dolar ek bütçe talep etti.

23 GÜN SONRA YAYINLADILAR

Öte yandan BP ayrıca günde yaklaşık 5 bin varil petrol sızdıran kaçağın video görüntülerini bugün yayınladı.

BP'nin videoyu kazadan 23 gün sonra yayınlaması ise tepki çekti. İngiliz şirketin Beyaz Saray ve medyadan gelen yoğun baskı sonucunda görüntüleri yayınlamak zorunda kaldığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle