GeriDünya Bosna'nın son Mesnevihanı vefat etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bosna'nın son Mesnevihanı vefat etti

Bosna-Hersek'te Mesnevi okuma geleneğini devam ettiren son kişi olan Hafız Halid Hacimuliç Efendi, 96 yaşında vefat etti.

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Sinanpaşa Tekkesi'nde geçen yıla kadar perşembe akşamları Mesnevi okuyan Hacimuliç Efendi, ağır hastalığından dolayı uzun süredir tedavi görüyordu.

Bosna-Hersek'in son mesnevihanı olan Hacimuliç Efendi, gece evinde kalp yetmezliği sonucu hayata gözlerini yumdu. Hacımuliç Efendi'nin cenazesi, bugün Gazi Hüsrevbey Camisi'nde ikindi namazını müteakip At Meydanı'ndaki Bakır Baba Camisi'nin bahçesinde toprağa verilecek. Hacımuliç Efendi'nin cenaze namazını Reis-ül Ulema Dr. Mustafa Çeriç kıldıracak.

Sinan Paşa Tekkesi Şeyhi Sead Efendi Halilagiç de yaptığı açıklamada, ülkenin büyük alimlerinden olan Hacimuliç Efendi'yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdi.

HACİMULİÇ EFENDİ

Sinanpaşa Tekkesi'nde sürdürülen Mesnevi okuma geleneğinin son temsilcisi olan Halid Hacimuliç Efendi, 1915 yılında Saraybosna'da doğdu. Gazi Hüsrev Bey Camisi'nin imamı olan amcasından ilk din eğitimini alan Hacimuliç Efendi, İslami Yüksek Bilimler Fakültesi'ni ve Felsefe Fakültesi'nde Şarkiyat Bölümü'nü bitirdi. 1989 yılında mesnevihan Hacı Hafız Feyzullah Efendi'den bu görevi devralarak geçen yıla kadar sürdüren Hacimuliç Efendi, 25 yıl boyunca da Sarayevo Camisi'nin imamlığını yaptı.

Türkçe'nin yanı sıra Farsça, Fransızca, Almanca ve Arapça'yı çok iyi derecede bilen Hacimuliç Efendi'nin Mesnevi derslerini dinlemek için Türkiye'den ve dünyanın dört bir yanından insanlar Sinanpaşa Tekkesi'ne geliyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle