Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bosna - Rum flörtü

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin başından beri maddi ve manevi olarak destek verdiği Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin Güney Kıbrıs Rum kesimiyle büyükelçilik açmaya kadar uzanan diplomatik ilişki kurmaya karar vermesi Ankara'yı ayağa kaldırdı. Türk hükümetinin bütün ısrarlarına rağmen bosna-Hersek'in önce Rum kesimini devlet olarak tanıması ardından da yakın bir gelecekte diplomatik ilişkileri başlatma kararı Dışişleri'nde Türk diplomatların deyimiyle ‘‘bir dostun ihaneti ve hayal kırıklığı’’ olarak yorumlandı. Bu girişimi haber alan Türk dışişleri derhal Saraybosna ve Ankara'da harekete geçtiyse de Bosna Hersek hükümetini ikna edemedi. Saraybosna yönetimi de başta üçlü başkanlık sistemindeki lider Aliye İzzetbegoviç olmak üzere Boşnak tarafı Ankara'ya ‘‘Bizim yapabileceğimiz birşey yok. Kararlar federasyonda Sırplar ve Hırvatlarla birlikte alınıyor’’ şeklinde kendini savundu.

  Hürriyet'e bilgi veren üst düzey bir yetkili, Bosna Hersek'in Rum kesimiyle diplomatik ilişkisinin rahatlıkla Rumlar tarafından istismar edileceğini belirterek ‘‘Zamanında Sırp katliamında perde arkasında desteği olduğu iddia edilen Rumlar şimdi rahatlıkla Saraybosna'da Büyükelçilik açacak’’ diye konuştu.

  Türkiye rahatsızlığını son olarak bizzat Başbakan Bülent Ecevit tarafından, kendisini ziyaret eden Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı'na iletmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı