Dünya Haberleri

DÜNYA

  ’Boş ol’ bu kez boş çıktı

  Kasım Cindemir WASHINGTON
  11.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de, Dünya Bankası’ndan emekli olan Pakistanlı uyanık koca, eşini "boş ol" diyerek İslami yöntemle boşama girişiminden hiçbir sonuç alamadı.

  Maryland Eyaleti Yüksek Temyiz Mahkemesi, İslami "boş ol" metodu ile erkek ile eşit olan kadının hukuki haklarının göz ardı edildiğine ve özgür bir ülkede bu yöntemin uygulanamayacağına karar verdi. Farah Alim, 2003’te, Maryland’de, yirmi yıllık kocası İrfan Alim’e boşanma davası açmıştı. İrfan Alim ise Pakistan Büyükelçiliği’ne gitmiş ve İslami yoldan karısını boşadığına ilişkin yazılı bir beyanda bulunmuştu. Bu durumda, İrfan Alim, karısına sadece 2500 dolar ödemekle yükümlü oldu.

  Farah Alim, mahkeme kararı için "Sadece hakkımı istedim bir kuruş fazlasını değil. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam" dedi. Eşinden maddi bir destek alamayan Farah Alim bir yandan iki çocuğuna bakarken, diğer yandan da hem çalışıp hem okula giderek bir üniversite derecesi almaya çabalıyor. Daha önce de bir yargıç Alim Ailesi’nin Maryland’deki evinin satılmasına ve satıştan gelen paranın yarısı olan 200 bin doların Farah Alim’e verilmesine karar vermişti. Son karardan sonra, Farah Alim, eşinin Dünya Bankası’ndan aldığı emekli aylığının yarısını da alabilecek. İrfan Alim’in 2 milyon dolar serveti olduğu belirtiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı