Dünya Haberleri

DÜNYA

  Borrell'den 'Kıbrıs'ı tanı' çağrısı

  Hürriyet Haber
  04.10.2005 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin başlamasının iyi bir şey olduğunu belirtti. Kıbrıs’ın "Avrupa’nın son duvarı" olduğunu savunan Borrell, Türkiye’yi Rum Kesimi’ni tanımayı çağırdı.

  Kıbrıs Rum Kesimi’ne resmi bir ziyarette bulunan Josep Borrell, AB ülkelerinin Türkiye ile üyelik müzakerelerinin açılması konusunda bir anlaşmaya varmasının iyi olduğunu belirterek bundan böyle ne AB’nin, ne de Türkiye’nin aynısı olmayacağını söyledi.

  Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Borrell, Kıbrıs’ın "Avrupa’nın son duvarı" olduğunu savundu. Bu durumunun sona ermesi gerektiğini söyleyen Borrell, AP’nin, Türkiye’nin geçikmeden Rum Kesimi’ni tanıması ve Gümrük Birliği’ni Rum Kesimi’ne de genişleten Ek Protokol’ü tümüyle uygulamasın isteyen kararını anımsattı.

  ABHaber’e göre, Rum lideri Tasos Papadopulos ile görüşen Borrell, AP’nin Kuzey Kıbrıs ile bir iletişim grubunu kurmasının "hukuki bir varlığı olmayan bir oluşumu tanımaya doğru bir aşamayı oluşturmadığını ve oluşturmayacağını" ifade etti.

  Buna karşın Borrell, 1 Mayıs 2004 tarihinden beri Kıbrıslı Türklerin AB vatandaşları olduğunu belirterek onlarla ilişkilerin kurulması gerektiğin söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı