GeriDünya Bombardıman muamması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombardıman muamması

ABD savaş uçakları, Afganistan'ın Paktia eyaletinde bir konvoyu vurdu. Bombardımanda 65 kişi ölürken çok sayıda araç imha oldu. Amerikalı yetkililer, Taliban ve El Kaide liderlerinin bulunduğu bir konvoyun vurulduğu açıklamasını yaptı.

Afgan İslami Haber Ajansı (AIP) ise konvoyda bugün göreve başlayacak geçici hükümetin kuruluşu için Kabil'e giden kabile şefleri, komutanlardan oluşan bir grubun bulunduğunu ileri sürdü.

İlk açıklama ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından yapıldı. Rumsfeld, Amerikan uçaklarının Doğudaki Khost eyaletindeki bombardımanında ‘çok sayıda ölü’ olduğunu da söyledi ve ‘‘Çok büyük bir konvoydu, birçok araç imha oldu ya da hasar gördü’’ dedi.

Amerikan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Peter Pace de ‘‘Çeşitli yerlerden alınan istihbaratlara göre, Taliban ve El Kaide liderlerini taşıyan bir konvoya saldırı düzenlendi’’ diye konuştu. Konvoyun AC-130 ve uçak gemilerinden havalanan Amerikan avcı uçakları tarafından vurulduğunu söyleyen Pace, ‘‘10 -12 araçlık bir konvoydu’’ dedi. Peter Pace, ayrıca konvoyun yola çıktığı bir kumanda ve komuta merkezinin de vurulduğunu belirtti.

Merkezi Pakistan'da bulunan Afgan İslami Haber Ajansı'nın (AIP) haberine göre ise Amerikan uçaklarının bombaladığı konvoyda aralarında aşiret liderleri ve komutanların da bulunduğu 65 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Habere göre, konvoydakiler bugün göreve başlayacak geçici Afgan hükümetinin başkent Kabil'de düzenlenecek göreve başlama törenine katılmaya gidiyordu. Konvoydakilerin Gardez'den Khost'a gittikleri, Khost'tan da Kabil'e geçecekleri belirtildi. Konvoydaki 14 aracın tamamen imha olduğu kaydedilen habere göre ölenler arasında ünlü komutan Maulvi Celaleddin Hakkani'nin kardeşi Muhammedi İbrahim de bulunuyor. Pentagon sözcüsü Victoria Clarke, Amerikan uçaklarının vurduğu konvoyun ‘askeri hedef’ olduğunu belirterek ‘‘yanlış hedefin bombalandığı’’ iddialarından haberleri olmadığını belirtti. Clarke, ‘‘Ben yanlış hedefin vurulduğuna dair haberi duymadım. Bir konvoyu bombaladık. Askeri hedef olduğundan eminim’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle