Dünya Bombalı saldırıda 8’i Rus askeri 11 kişi öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombalı saldırıda 8’i Rus askeri 11 kişi öldü

Bombalı saldırıda 8’i Rus askeri 11 kişi öldü

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin "Rusya ile savaşımız henüz bitmedi" açıklamasından saatler sonra, Güney Osetya’daki Rus askeri aracına saldırı düzenlendi. 8’i Rus askeri 11 kişi öldü. Saldırının ardından Moskova, "AB ile Rusya arasındaki barış anlaşması bu terör eylemiyle sabote edilmek isteniyor" açıklamasını yaptı.

Saldırı, ayrılıkçı bölge başkenti Tshinvali merkezinde, Rus askerinin konuşlandığı karargahın hemen yakınında meydana geldi. Müthiş bir gürültüyle infilak eden patlayıcı yüklü otomobil, albay İvan Petrik dahil 8 Rus askerinin hayatına mal oldu.

G.Osetya lideri Eduard Kokoyta, terörist saldırıdan Gürcü gizli servis elemanlarını sorumlu tutarken, Gürcistan yönetimi olayı Rusya’nın provokasyonu olarak göstermeye çalıştı. Ağustos’ta Gürcistan’a yönelik kapsamlı askeri operasyon başlatan Rusya, o zaman da 10 Rus barış gücü askerinin Gürcüler tarafından Tshinvali saldırısı sırasında öldürülmesini gerekçe göstermişti.

Tshinvali’de Rus karargahına yönelik bombalı saldırı, Sarkozy-Medvedev barış planı uyarınca bölgedeki Rus askerinin Avrupa’dan AGİT gözlemcilerine değiştirilmesi sürecinin başlangıcına da rastlamış oldu. Plana göre geri çekilmesi gereken Rus güçlerinin, ortaya çıkan bu yeni durum ışığında tavrını değiştirebileceği söyleniyor.

Güney Osetya’da önceki gün meydana gelen patlama, Kafkaslarda gerginliğin tekrar tırmanmasına yol açtı. Rus Dışişleri, ABD donanmasına ait USS Mason savaş gemisinin Karadeniz’de istenmediğini de dün RİA ajansı yoluyla tekrarladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle