GeriDünya Bombalı saldırı dünyada böyle yankılandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombalı saldırı dünyada böyle yankılandı

Bombalı saldırı dünyada böyle yankılandı
refid:29596334 ilişkili resim dosyası

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 30 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıya dünyadan tepki yağdı.

ERMENİSTAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi.

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'nın resmi sitesinde yer alan mesajda Sarkisyan, bugün Suruç'ta yaşanan, onlarca kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Sarkisyan, mesajında, "Terörün herhangi bir türünü şiddetle kınıyoruz. Meydana gelen olayla ilgili başsağlığı dileklerimi kabul edin. Kurbanların yakınlarına güç ve kuvvet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.

BARZANİ SALDIRIYI KINADI

IRAK Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde 30 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyı kınadı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bugün meydana gelen bombalı saldırıyı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani kınadı. Başkanlığın resmi internet sitesinde yazılı bir açıklamaya yapan Barzani, saldırıyla ilgili şunları söyledi:

"Kürdistan’ın kuzeyinde Şanlıurfa’ya bağlı olan Pirsus (Suruç) ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybettiği haberini aldık. Bu saldırıyı çok sert bir şekilde kınıyoruz. Allah’tan şehit ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Kuzey’deki kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Sivil vatandaşları hedef alan terör eylemleri vahşice ve insanlık dışıdır. Bu eylemler yenilginin göstergesidir. Bu eylemler herkesin teröre karşı iradesini daha da sağlamlaştıracaktır."

BM GENEL SEKRETERİ SALDIRIYI KINADI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınayarak hiçbir gerekçenin sivilleri hedef almayı meşru gösteremeyeceğini bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ile Türk halkı ve hükümetine taziyelerini sunan Genel Sekreter Ban, saldırının faillerinin bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını umduğunu belirtti.

Ban, saldırıyı kınayarak "Hiçbir gerekçe ve sorun, sivilleri hedef almayı haklı gösteremez" ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilerin sorusu üzerine, saldırıyı IŞİD'in düzenlediğine yönelik duyumlar olduğunu ancak henüz bu iddiaların doğrulanmadığını söyledi.

ALMANYA'DAN KINAMA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Suruç'ta düzenlenen terör saldırısını sert bir şekilde kınadı.

AB dışişleri bakanlarının Brüksel'deki toplantısına katılan Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, Suruç'taki saldırı haberini aldığında dehşete düştüğünü belirterek "Failin özellikle gençleri hedef almasından ayrıca dehşete düştüm. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı.

Steinmeier, yaralılara acil şifalar dileyerek saldırının terörle mücadelede gevşeklik gösterilmemesi gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye'nin terörle mücadelede önemli partner ülke olduğunun altını çizdi.

İNGİLTERE'DEN BAŞSAĞLIĞI

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınadı.

Hammond yaptığı açıklamada, "Suruç'ta çok sayıda masum insanın ölümüne neden olan korkunç saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin her türlü terör eylemini en sert şekilde kınadığını belirten Hammond, "Birleşik Krallık, uluslararası ile yurt içi terörizmden kaynaklanan tehditle mücadelede Türk ortaklarıyla yakından çalışmaya devam edecektir" dedi.

Bu arada İngiliz yayın kurumu BBC ve Sky haber kanalı saldırıya haber bültenlerinde geniş yer verdi.

PUTİN ERDOĞAN'A TAZİYELERİNİ İLETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Suruç’ta meydana gelen ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği terör saldırısı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziyelerini iletti.

Kremlin Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre Putin, taziye telgrafında barbarca gerçekleştirilen bu saldırıyı kınadığını ve terörizme karşı tüm uluslararası toplumların koordineli olarak aktif bir şekilde çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vladimir Putin, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken yaralılara da acil şifalar dilediğini belirtti.

FRANSA SALDIYI ŞİDDETLE KINADI

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suruç'taki terör saldırısını şiddetle kınadı.

Fabius, yaptığı yazılı açıklamada, “Suruç'ta meydana gelen, çok sayıda insanın ölüme ve yaralanmasına yol açan intihar saldırısını şiddetle kınıyorum” ifadesini kullandı.

Saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Fabius, Türk halkı ve yetkilileri ile dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Fransız bakan, “Fransa, terörle mücadele işbirliğimizin bir kez daha önemini gösteren bu saldırı karşısında Türkiye'nin yanındadır” mesajını iletti.

Bu arada, Fransa'nın önde gelen haber kanalları “BFM” ve “I TELE” bugünkü terör saldırısını ilk haber olarak dinleyicilerine duyurdu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle