GeriDünya Bombacı 2 Ermeni’ye ABD’den vatandaşlık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombacı 2 Ermeni’ye ABD’den vatandaşlık

ABD’nin Philadelphia kentindeki Türk Konsolosluğu’na 20 yıl önce bombalı saldırı düzenleyen Viken Hovsepyan ve Vikan Vasken Yakubyan adlı 2 Ermeni’ye, 1992’den bu yana gösterdikleri ‘iyi hal’ nedeniyle Amerikan vatandaşlığı verildi.

Amerikan 9’uncu Bölge Temyiz Mahkemesi de Ermeniler’e ABD vatandaşlığı verilmesine karşı yapılan itirazı reddetti ve vatandaşlığı onayladı.

Lübnan doğumlu olan Hovsepyan, Yakubyan ve 5 Ermeni, 1982 Ekim ayında Türkiye konsolosluğuna dinamitle saldırdıkları gerekçesiyle tutuklandı. Hovsepyan, savcılar tarafından ‘saldırının düzenleyicisi ve 5 saldırgan içindeki en suçlu kişi’ ilan edildi. Hovsepyan 1984’deki davada 6 yıl, Yakubyan ise 3 yıl hapis ve 1000 saat toplum hizmeti cezası aldı.

Hovsepyan ve Yakubyan’ın ABD vatandaşlığı başvurusu bir süre önce kabul edilmiş, ancak Federal avukatlar ikilinin vatandaşlık hakkını elde etmeyi garantilemek için bazı yalan bilgiler verdiğini söyleyerek temyize gitmişlerdi. Temyiz mahkemesi, başuruyu reddederek Hovspyan ve Yakubyan’a vatandaşlık verilmesini onayladı. Los Angeles Times gazetesi, Amerikan Federal Yargıcı Mariana Pfaelzer’ın sanıkların geçmişinden ‘etkilendiğini’ yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle