GeriDünya Bomba, uçağı patlatmazdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bomba, uçağı patlatmazdı

Paris'ten Miami'ye giden American Airlines yolcu uçağında intihar eylemine kalkışan Sri Lankalı Tarık Raca'nın ayakkabısındaki 200 gram ‘pentrit’in uçağı patlatmaya yetmeyeceği öne sürüldü. Bir Fransız yetkili bu miktarda patlayıcının uçağı havaya uçurmaya yetmeyeceğini iddia etti.

İngiliz bir anne ile Sri Lankalı bir babanın oğlu olan ve üzerinden Richard C.Reid adına düzenlenmiş pasaport çıkan 28 yaşındaki Tarık Raca, ABD'de sorguya alındı. Eylemcinin uçak personeline saldırmaktan yargılanacağı, hakkında 20 yıla kadar hapis cezası ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılabileceği söyleniyor. Bu arada dün de Dubai-Nairobi seferini yapan Emirates uçağının dün kaçırıldığı iddia edildi. Ancak uçağın arıza nedeniyle Aden Havaalanı'na inmek zorunda kaldığı anlaşıldı.

Bir gün önce sorgulanmış

Eylemcinin, olaydan bir gün önce Paris'in Charles de Gaulle Havalimanı'nda şüphe üzerine sorgulandığı ortaya çıktı. Eylemcinin bu nedenle cuma günkü Paris-Miami seferini kaçırdığı, ancak ertesi gün sorun çıkmadan aynı seferi yapan uçağa binmeyi başardığı anlaşıldı.

Fransa, bu olayın ardından havalimanlarında alarma geçti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle