GeriDünya Bolivya yeni anayasa için referanduma gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bolivya yeni anayasa için referanduma gidiyor

Bolivya'da hükümet ve muhalefet, yeni anayasa için referanduma gidilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia, başkent La Paz'da düzenlediği basın toplantısında, “tarafların kesin karara vardıklarını” söyledi. Bu anlaşmanın ardından, Ocak 2009'da yeni anayasa taslağının referanduma sunulacağı belirtiliyor.

Garcia'ya göre, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, bu kararın alınması için muhalefetin talebine uyarak tavzi verdi ve devlet başkanlığı için 3. kez aday olma ihtimalinden vazgeçti.

Bolivya'da anayasa taslağı 2009'un ocak ayındaki referandumda kabul edilirse, 2009'un Aralık ayında devlet başkanlığı ve milletvekili seçimleri yapılacak. Morales bu seçimi kazanırsa 2014'e kadar devlet başkanlığı yapacak, ancak 3. kez seçilemeyecek.

Hükümetle muhalefet arasındaki görüşmelere katılan Bolivya Tarım Bakanı Carlos Romero da yaptığı açıklamada, “Morales'in, 2019'a kadar devlet başkanı olma ihtimali vardı vardı. Devlet Başkanı bu ihtimalden vazgeçti” dedi.

MORALES YANDAŞLARINA SESLENDİ

Anlaşmaya varılmasından sonra Morales, Kongre binasının dışında toplanan binlerce yandaşına seslendi.
Morales, anayasa için referandumun 25 Ocak 2009'da, devlet başkanı ve milletvekili seçimlerinin 6 Aralık 2009'da yapılacağını söyledi.
Bolivya'da Morales'in anayasa taslağına, bazı eyaletlerin valilerinin karşı çıkması üzerine ülkede geçen ay kriz baş göstermiş, çıkan çatışmalarda 18 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle