GeriDünya Boko Haram'dan kaçan onlarca kişi 'açlıktan öldü'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boko Haram'dan kaçan onlarca kişi 'açlıktan öldü'

Boko Haram'dan kaçan onlarca kişi 'açlıktan öldü'

Uluslararası yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Nijerya'da radikal İslamcı Boko Haram militanlarından kaçan yaklaşık 200 kişinin açlıktan öldüğünü açıkladı.

Boko Haramdan kaçan onlarca kişi açlıktan öldü

MSF, 24 bin kişinin kaldığı bir kampa yapılan ziyarette 'felaket boyutunda bir insani krizle' karşılaşıldığını belirtti. MSF, kampta kalanların travma içinde olduğunu, her beş çocuktan birinin de ağır yetersiz beslenme sorunu yaşadığını belirtti.

Boko Haram örgütünün yedi yıldır gerçekleştirdiği saldırılar ve çatışmalar sonucunda 20 bin kişi öldü, iki milyondan fazla kişi yaşadığı yerden ayrılmak zorunda kaldı. Nijerya ordusu Boko Haram'a yönelik kapsamlı operasyonlar gerçekleştirse de örgüt, ülkenin kuzey doğusunda köylere saldırmaya devam ediyor.

MSF'in açıklamasına göre, Bama'daki yerinden edilmiş insanlar, her gün yeni mezarlar kazıldığını söylüyor. MSF, bu kişilerin, her gün yaklaşık 30 kişinin açlık veya hastalık nedeniyle öldüğünü söylediğini aktarıyor. Bama'nın seyahat açısından güvenli olmadığı ancak MSF'in bir üyesinin Bama'ya ulaştığı aktarıldı. Bu kişinin bir askeri konvoyla bölgeye gittiği belirtildi.

Boko Haramdan kaçan onlarca kişi açlıktan öldü

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle