GeriDünya BM'nin toplantısı 2. kez ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM'nin toplantısı 2. kez ertelendi

Geçen hafta toplantının 31 Temmuz Pazartesi günü yapılacağı bildirilmişti, ancak daha sonra toplantı ertelenmişti. Dün ise toplantının perşembe günü (yarın) yapılacağı duyurulmuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan BM sözcülerinden Ahmed Fevzi, toplantının ertelendiğini doğruladı.

BM sözcüsü Fevzi, Lübnan'da çatışmaların durdurulması ve bir ateşkesin sağlanması için gerekli siyasi çerçevenin bulunmadığını vurguladı. Fevzi, Lübnan'a gönderilecek çokuluslu güce katkıda bulunmak isteyen ülkelerin de öncelikle bu siyasi çerçevenin oluşmasını ve BM Güvenlik Konseyi'nin bu gücün yönergesinin oluşturulmasıyla ilgili bir karar almasını beklediklerini söyledi.

Fevzi, “Gücün kurulması için açık bir yönergeye ve siyasi çerçeveye ihtiyacımız var, şu an bu olmadan devletler asker göndermeye hazır olmadıklarını belirtiyorlar” diye konuştu.

Toplantının daha ileri bir tarihte yapılacağını bildiren Fevzi, ”Şu anki koşullar gereği toplantıyı ertelemek daha akıllıca, çünkü bu BM üye devletlerine bir siyasi çerçevenin oluşması için zaman tanıyacak” dedi.

Bir soru üzerine, kurulacak gücün bir BM barış gücü mü yoksa çokuluslu bir güç mü olacağı konusunda tartışmaların devam ettiğini belirten Fevzi, bu gücün Lübnan ve İsrail hükümetleri tarafından da kabul edilmesi gerektiğini hatırlattı.

BM kaynakları, yarın yapılması ve Türkiye de dahil olmak üzere 40'dan fazla BM üyesi ülkenin temsilcilerinin katılması beklenen toplantının teknik düzeyde bir ön hazırlık toplantısı olacağını belirtmişlerdi.

BM Güvenlik Konseyi, pazartesi günü, Güney Lübnan'da 1978 yılından beri bulunan BM Barış Gücü UNIFIL'in görev süresini 31 Ağustos 2006 tarihine dek uzatmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle