GeriDünya BMGK'da İran oylaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BMGK'da İran oylaması

BMGK'da İran oylaması
refid:29596092 ilişkili resim dosyası

BMGK, konseyin daimi üyeleri ve Almanya ile İran arasında imzalanan nükleer müzakere anlaşmasını ve İran'a yönelik BM yaptırımlarının kaldırılmasını oy birliğiyle kabul etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, konseyin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran (5+1) arasında nükleer müzakerelerde varılan anlaşmayı onayladı.

İran'a yönelik BM yaptırımlarının da kademeli olarak kaldırılmasını düzenleyen karar tasarısı, oy birliği ile kabul edildi.

ANLAŞMA SÜRECİ

İran, nükleer enerji programı kapsamında nükleer silah ürettiği iddiasını reddetse de, Batılı ülkelerin ekonomik ambargolarına ve siyasi yaptırımlarına maruz kalmıştı. 10 yılı aşkın süredir gergin devam eden ilişkiler, son dönemde İran'ın nükleer tesislerine Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin girmesine izin verme koşuluyla ambargoların kaldırılması fikriyle yumuşamaya başladı.
Yoğun diplomasi faaliyetleri sonucunda 14 Temmuz 2015'te taraflar anlaştı. İran nükleer programına sınırlamalar getirmeyi kabul etti; karşılığında ambargoların kaldırılmasını sağladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle