Dünya Haberleri

DÜNYA

  BM’ye Mavi Yolculuk

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, 53.Genel Kurul toplantısında Birleşmiş Milletler'e büyük çıkarma yapacak. Hedef Güvenlik Konseyi üyeliği. Ankara lobi çalışması olarak ülke temsilcilerini Mavi Yolculuğa davet edecek.

  Türkiye, Birleşmiş Milletler'e (BM) son yılların en görkemli politika çıkarmasına hazırlanıyor. 2000 yılında Güvenlik Konseyi’ne girmek isteyen Ankara, bunun için delegeleri Mavi Yolculuğa davet etmeye hazırlanıyor.

  Başbakan Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile birlikte önümüzdeki hafta başında BM 53'üncü Genel Kurul toplantılarına katılacak. BM Daimi Delegesi Büyükelçi Volkan Vural geçen yıllardan farklı olarak Genel Kurul çalışmalarına dışişleri bakanının başbakana refakat edeceğini ifade ederek ‘Bu ziyaret sırasında BM de Türkiye’nin Güvenlik Konseyi üyeliği kampanyasına başlamış olacağız' dedi.

  Başbakan'ın 24 Eylül'de Genel Kurul'da yapacağı konuşmada Türkiye'nin 2000 yılında Güvenlik Konseyi'ne adaylığı resmen açıklayacak ve New York'ta bulunduğu sürece ikili görüşmeler yapacağı yabancı hükümet başkanlarından bu konuda destek isteyecek. Dışişleri Bakanı Cem de Genel Kurul sırasındaki temaslarında Başbakan Yılmaz gibi Türkiye'nin konsey adaylığını görüşme gündeminin başına alacak.

  YOLCULUĞA DAVET

  Türkiye, BM'nin önemli organı Güvenlik Konseyi'ne girmek için gelecek hafta başlayacağı kampanya çerçevesinde ülkemizi tanıtmak üzere Genel Kurul'a üye 185 ülkenin diplomatlarına Ege ve Akdeniz'de ‘Mavi Yolculuk’ ikram edecek. Bu yıl konseye aday olan Yunanistan'da oy desteği almak amacıyla aynı şekilde Ege Adaları'nda yat gezileri düzenlemişti. Türkiye 3 yıl sonra yapılacak konsey adaylığı seçiliminde İrlanda ve Norveç'le yarışacak. Ancak Kıbrıs sorununda konsey kararlarının uygulanmayışı, insan hakları ihlali gibi bazı pürüzler Türkiye'nin adaylığı önünde ciddi engeller olarak yer alıyor.

  Başbakan Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Cem'in BM'deki ikili temaslar gündeminde Ortadoğu barış süreci, İran-Afganistan gerginliği, Bosna ve Kosova sorunları ve Irak ambargosu gibi Türkiye'yi yakından ilgilendiren meseleler bulunuyor. Ankara bu arada Burundi, Kıbrıs Rum Yönetimi, Ruanda, Bolivya ve Uruguay'ın ortak sunduğu bir insan hakları tasarısını yakından izliyor. Tasarıda sözde Ermeni soykırımını içerip Türkiye suçlandığı takdirde gerekli cevap verilecek.

  Başbakan Yılmaz BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la da buluşacak, Hindistan ve Pakistan dahil bazı başbakanlarla görüşecek. Yılmaz, 23 Eylül'de Global Securities finans kuruluşunun Amerikan iş dünyasına yönelik düzenlediği bir toplantıya Güneş Taner ve Enerji Bakanı Cumhur Ersümer ile katılacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı