Dünya Haberleri

DÜNYA

  BM yardımıyla oy topladılar

  Hürriyet Haber
  11.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Myanmar cuntası, 1.5 milyon felaketzedenin acil yardım beklediği kritik günlerde bile anayasa referandumundan vazgeçmedi.

  Myanmar'da siklon 100 bin can aldı...

  Üstelik felaketi propaganda aracına çeviren generaller dün gelen yardımlardaki gıda paketlerine kendi isimlerini yapıştırttılar. "Evet" oyu vermeye zorlanan felaketzedeleri, ’generalin hediyesi’ yüksek enerjili bisküvileri alırken gösteren görüntüler TV’de yayınlandı.

  GEÇEN hafta yaşanan Nergis Siklonu’nda yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü, 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı Myanmar’da (eski adıyla Burma veya Birmanya) askeri yönetim, en büyük kent Yangon ile birkaç yer dışında anayasa referandumunu tüm tepkilere rağmen gerçekleştirdi.Generaller, dün BM ve ABD tarafından kargo uçakları ve birkaç kamyonla ulaştırılan gıda paketlerine kendi isimlerini yapıştırttı!

  Ertelenmesi için yapılan tüm uluslararası çağrılara karşın dün yapılan referandum öncesi devlet televizyonu sürekli cunta üyesi generallerin törenle yardım paketlerini verişini gösteren resimlerini yayınladı.

  Cuntanın tüm engellemelerine rağmen BM dün üç uçak ve birkaç kamyon dolusu yardım gönderdi. Generaller ilk iki yardım sevkiyatına el koydular. Ardından bir Amerikan kargo uçağına da ilk kez onay verdiler. İçinde yüksek enerji veren bisküvilerin de bulunduğu BM yardım sandıkları ise generallerin propaganda malzemesi oldu.

  Erteleme kararı alınan az sayıda bölgede referandum iki hafta sonra yapılacak. Ordunun 46 yıldır demir bir yumrukla yönettiği ülkede, cuntayı güçlendirecek anayasanın kabul edilmesine kesin gözüyle bakılsa da, felaket ortamında katılım oranının ne düzeyde gerçekleştiği bilinmiyor.

  ’Oy ver’ emri

  Cunta, anayasa taslağına "evet" oyu verilmesi için halka resmi basın yoluyla açıkça talimat verdi. Arama-kurtarma çalışmaları için komşu ülkelerde bekleyen yabancı görevlilere ise hala vize verilmiyor.

  Sağlık uzmanları, çalışmaların yetersizliği yüzünden Myanmar’da ishal ve sıtma hastalıkları başta olmak üzere ikinci büyük felaketin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Bu hafta yağmur beklentisi, endişeleri daha da büyütüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı