GeriDünya BM: Uluslararası soruşturma rafa kalkmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM: Uluslararası soruşturma rafa kalkmadı

BM sözcüsü Martin Nesirky, Mavi Marmara gemisine saldırıyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun'un “Uluslararası soruşturma açma önerisinin rafa kalmadığını, halen masada” olduğunu bildirdi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın dün Genel Sekreter Ban'la görüşmesinin ardından, “uluslararası soruşturma teklifinin bir süreliğine rafa kaldırılması gerektiğini” söylediğinin hatırlatılması üzerine Nesirky, teklifin “rafta değil, masada” olduğunu, İsrail'in uluslararası soruşturma açılmasını “ne reddettiğini, ne kabul ettiğini” söyledi. Nesirky, Genel Sekreter Ban'ın İsrail'den olumlu yanıt almayı umut ettiğini kaydetti.

Genel Sekreter Ban'ın görüşmede Barak'a, İsrail'in Gazze'deki abluka uygulamasında köklü bir değişiklik yapmasını istediğini belirten Nesirky, Mavi Marmara gemisine saldırısıyla ilgili olarak da İsrail'e uluslararası soruşturma açma önerisine çabuk ve olumlu bir yanıt vermesi çağrısında bulunduğunu vurguladı.

Sözcü, Ban-Barak görüşmesinde, “Gazze'deki insani durumun, İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması konusunun ve Lübnan'daki BM geçici barış gücü UNIFIL raporunun ele alındığını” bildirdi.

Gazze'ye yeni gemilerin gideceğine yönelik haberlerle ilgili olarak, Genel Sekreter Ban'ın bu konuda tüm tarafları “sorumlulukla ve ihtiyatla davranmaya davet ettiğini” hatırlatan Nesirky, Orta Doğu Dörtlüsü'nün (ABD, BM, AB ve Rusya) de son yaptığı açıklamada, Gazze'ye yardım göndermek isteyenlerin bunu karayoluyla yapmalarını istediğini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle