GeriDünya BM şartlarımı kabul etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM şartlarımı kabul etti

BM şartlarımı kabul etti
refid:3959325 ilişkili resim dosyası

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile uzun süre sonra ilk kez 28 Şubat’ta Paris’te görüşecek olan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, yeni bir girişim için sürdüğü 3 şartın BM tarafından kabul edildiğini açıkladı.

Papadopulos, Ethnos gazetesine verdiği demeçte Kıbrıs sorunun çözümü amacıyla yeni bir girişimde hakem olmaması, sıkı zaman sınırlaması bulunmaması ve muhtemel bir anlaşmanın referanduma sunulmadan önce taraflar arasında anlaşma sağlanması şartlarının BM tarafından kabul edildiğini, bunu da Rum Yönetimi’nin büyük bir başarısı saydığını söyledi ve "Annan yeni bir girişimde hakem öngörülmeyeceğine dair bana güvence verdi. Biz müzakerelerin yarın bile başlamasına hazırız" diye konuştu.

71 VETO

Türkiye’nin Annan Planı ile istediği her şeyi aldığını, ama bunun hiçbir işe yaramayacağını ileri süren Papadopulos, Kıbrıs sorununun çözümünde anahtarın Türkiye’nin elinde olduğunu ileri sürdü. Rum lider demecinde Türkiye-AB ilişkilerine değinirken "Elimizde 71 veto olanağı var" demeyi de ihmal etmedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle