GeriDünya BM Rumları yine çıldırttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Rumları yine çıldırttı

KIBRIS Rum Yönetimi, Birleşmiş Milletler'in (BM) New York görüşmelerinde ortaya attığı anayasa önerisini reddetti.

BM cuma günkü görüşmede, Rum tarafına anayasa önerilerini içeren beş sayfalık gayri-resmi bir belge sundu. Önerilerde şu unsurlara yer verildi:

Kıbrıs'ta dönüşümlü başkanlık sistemi kurulacak. Başkan ve Başkan Yardımcısı aynı toplumdan olmayacak. Cumhurbaşkanı iki dönem arka arkaya aynı toplumdan seçilmeyecek. Cumhurbaşkanı'nın yürütme yetkisi olmayacak. Bu yetkiyi ortak Bakanlar Kurulu üstlenecek. Bakanlar Kurulu'nun en az üçte birini Türkler oluşturacak. Kararlar salt çoğunlukla alınacak. Ancak, kararlarda en az bir Türk bakanın da onayı aranacak. Kurucu devletlerin (Component states) kendi anayasaları ve bayrakları olacak.

Amerikan, İsviçre ve Fransız anayasaları örnek alınarak hazırlanan bu öneriler, cumartesi günü Rum Ulusal Konseyi'nde hararetli tartışmalara sebep oldu. Bazı üyeler, Rumların oyuna getirildiğini öne sürerek toplantıyı terk etti. Önerilerin konfederasyona zemin hazırladığını öne süren Ulusal Konsey daha sonra, BM kararları ve AB mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle önerileri reddetti.

Rum lideri Glafkos Klerides, dün BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'ya Konsey'in kararını iletti. Klerides, de Soto'ya, ‘BM kararlarında iki devletten değil, iki toplumdan söz ediliyor. Bu belgeyle BM çizgisinden çıkılıyor’ diyerek tepki gösterdi. Hukukçular da ‘Bu sistemin işlemesi mümkün değil. İlk anlaşmazlıkta devlet çöker. Türkler zafere ulaşır. Bize üstü kapalı olarak Türkler’in egemenlik talebini empoze ediyorlar. Böyle bir sistem ancak sayısal eşitlik ilkesi üzerine kurulabilir. Yoksa azınlıktaki Türkler, çoğunluktaki Rumların haklarını gaspetmiş olur' dediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle