GeriDünya BM: Myanmar'da 1.4 milyon kişi acil yardıma muhtaç
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM: Myanmar'da 1.4 milyon kişi acil yardıma muhtaç

BM, Nergis kasırgasının etkilediği Myanmar'da hala 1.4 milyon kişinin acil yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu yetkilisi Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Myanmar'da yardım görevlilerinin kasırganın en fazla etkili olduğu İrravaddi deltasının bazı uzak yerlerine henüz ulaşamadığını söyledi.

Acil yardımların öngörülebilir bir tarihe kadar devam edeceğini kaydeden Byrs, BM'nin uluslararası görevlilerinin de hala Myanmar'ın en büyük kenti Yangon'un dışına çıkmalarının engellendiğini vurguladı.

BM'nin açıklamalarıyla Myanmar'daki askeri cuntanın kasırgayla ilgili açıklamaları çelişiyor. Cunta lideri General Than Shwe, hükümetin, 2-3 mayıs tarihlerindeki felaketin üzerinden iki hafta geçtikten sonra felaket bölgesini yeniden inşa çalışmalarına başladığını ileri sürmüştü.

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes, Myanmar'da Başbakan Thein Sein ile görüştü.

BM kaynakları, pazar gününden beri Myanmar'da bulunan Holmes'un, Ban'ın planlanan ziyaretinden 2 gün önce Yangon'da Başbakan ile görüştüğünü belirtti.

İrravaddi deltasını dün ziyaret eden Holmes'un görüşmesine ilişkin basın toplantısı düzenlemesinin beklendiği kaydedildi.
Holmes'un yarına kadar ülkede kalması, Ban'ın perşembe günü Myanmar'a gelmesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle