Dünya Haberleri

DÜNYA

  BM: Lübnan'da binlerce patlamamış misket bombası var

  Hürriyet Haber
  31.08.2006 - 11:18 | Son Güncelleme:

  BM İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, güney Lübnan'da 100 bin civarında patlamamış misket bombası bulunduğunu ve bu yüzden hergün insanların yaralandığını ve öldüğünü söyledi.

  /images/100/0x0/55eb652df018fbb8f8be5f29
  BM İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, Lübnan'da yürütülen insani yardım çalışmalarıyla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Egeland, İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda güney Lübnan'da yaşayan bir milyon kişinin yerinden olduğunu hatırlatarak, bu kişilerin yüzde 75'inin geri döndüğünü ve çok ağır problemlerle karşı karşıya kaldığını belirtti. Jan Egeland, bu problemlerden birinin de İsrail ordusu tarafından bölgeye atılan, ama patlamayan misket bombaları olduğunu kaydetti.

  Egeland, patlamamış misket bombalarının belki de yıllarca bölgede kalacağını belirterek, “İşin en kötü tarafı ise misket bombalarının yüzde 90'ının çatışmaların son 72 saatinde (yani 1701 sayılı BM kararının kabul edilmesine çok az kala) atılmış olmasıdır” diye konuştu.

  BM yetkilisi, “Misket bombaları çok geniş bir alana yayılabiliyor ve büyük bir kısmı da patlamamış olduğu için bölgede hergün insanlar yaralanıyor ve hergün olmasa da iki günde bir insanlar ölüyor” dedi.

  Bölgenin patlamamış misket bombasından temizlenmesinin 12 ila 15 ay alacağını söyleyen Egeland, bölgeye geri dönen Lübnanlıların elleriyle, bombaları temizlemeye çalıştıklarını ve bu arada öldüklerini ya da yaralandıklarını belirtti.
  BM'nin misket bombalarının yayıldığı alanı tespit ederek, insanları bu bölgeden uzak tutmaya çalıştığını söyleyen Egeland, “Bu bombaların kullanımı kara mayınları sözleşmesine göre resmen yasadışı değil ama sivillere karşı ve orantısız kullanımının insancıl hukuk kurallarına aykırı olduğu açıktır” dedi.

  Bir soru üzerine Egeland, misket bombalarının patlamamış olmasının aslında bu bombaların bir kısmının eski olduğunu gösterdiğini, ancak bunların her zaman patlama olasılığının bulunduğunu hatırlattı.

  İSRAİL SAVUNDU

  İsrailli hükümet sözcüsü Miri Eisin, savaşın üzücü olduğunu, ancak İsrail'in savaş boyunca uluslararası kurallara uygun davrandığını söyledi. Eisin, AP'ye yaptığı açıklamada, "İsrail kullandığı savaş gereçleri konusunda hiçbir uluslararası hukuku ihlal etmemiştir. Bunların kullanımı uluslararası stardartlara uygundur" dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı