Dünya Haberleri

DÜNYA

  BM: Kongo'da bu ay başında 67 kadına tecavüz edildi

  A.A.
  25.01.2011 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda bu ay yaklaşık 67 kadına tecavüz edildiği bildirildi.

  BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin bugün yayımladığı soruşturma sonuçlarında, güney ve kuzey Kivu bölgelerinde, bu ay başından bu yana yaklaşık 67 kadına tecavüz edildiği, bu tecavüzlerin sorumlularının Kongolu askerler olduğu belirtildi.

  BM sözcüsü Rupert Colville, Kongo'daki BM Misyonu (MONUSCO) ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bürosunun ayrı ayrı yaptığı soruşturmalarda, bu bölgelerde bulunan köylerde Kongo ordusu (FARDC) askerlerinin tecavüzlerinin şiddetinin ortaya konduğunu kaydetti.

  Askerlerin, güney Kivu'daki Fizi'de 1 Ocak gecesi en az 35 kadına tecavüz ettiği ve 32 kişiyi yaraladığını söyleyen sözcü Colville, güney Kivu'daki bu tecavüzlerin failleri olduğundan şüphelenilen 11 askerin tutuklandığını, bu askerlerin önümüzdeki günlerde askeri mahkemede yargılanmalarının beklendiğini kaydetti.

  Colville, kuzey Kivu'da yapılan diğer bir soruşturmada da yine 1 Ocakta bu bölgedeki Bushani ve Kalmabairo'da askerlerin en az 32 kadına tecavüz ettiğinin ortaya konduğunu, yapılan iki soruşturmada ayrıca, bu askerlerin keyfi olarak 12 kişiyi tutukladıkları, en az 50 evi yağmaladıkları ve birçok köylüyü insanlık dışı ve küçültücü muamelelere tabi tuttuklarının belirlendiğini ifade etti.

  BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, bu olayların faillerinin en kısa sürede adalet önüne çıkarılması için Demokratik Kongolu yetkililere çağrıda bulundu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı