GeriDünya BM Kıbrıs'tan umudunu kesti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Kıbrıs'tan umudunu kesti

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilci yardımcısı Gustave Feissel, ilk kez karamsar bir tablo çizerek, çözüm çabalarının askıya alınabileceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'i bu yıl içinde toplam 5 kez buluşturan ancak her seferinde düş kırıklığına uğürayan Birleşmiş Milletler, çözümden şimdilik umudunu kesti. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feissel, Güney Kıbrıs'ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden önce Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne yönelik önemli girişimler yapılmayacağını açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'i bu hafta içinde yeniden bir araya getirmeyi amaçlayan ancak bu hedefine ulaşamayan Feissel dün ilk kez karamsar bir tablo çizdi ve çözüm çabalarının askıya alınacağını ima etti. Feissel New York'a hareket etmeden önce Larnaka Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında seçimlerden önce Kıbrıs'ta herhangi bir anlaşma olamayacağı mesajını verdi.

Feissel bununla birlikte çözüm için taraflara yardımcı olmaya devam edeceklerini yineledi.

Klerides başkanlık seçimlerine yeniden aday olup olmayacağını propaganda döneminin başlayacağı kasım ayında açıklayacak. Siyasi gözlemciler, Klerides'in aday olması halinde seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanacağını belirtiyorlar.

HOLBROOKE'TAN İLGİNÇ ÖNERİ

Bu arada, ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Kıbrıs'ta Türk ve Rumları ayıran barikatların ekonomik faaliyetler için şimdiden açılmasını önerdi.

Rum Radyosu'nun haberine göre Holbrooke, New York'ta önceki gün Rum Dışişleri Bakanı Yannakis Kassulides ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada dünyada birçok halkın ve ülkenin siyasi sorunlarını çözmemeden de ticari faaliyetlerde bulunduklarını anımsattı. Holbrooke, ‘‘Çoğunun birbirini tanıdığı Rum ve Kıbrıslı Türk işadamlarının da ticaret yapmamaları için bir neden görmüyorum. Bunun nasıl yapılacağı iki tarafı ilgilendiriyor. Ancak bunun için siyasi sorunun çozümünü beklemek gerekmez’’ şeklinde konuştu.

Kassulides ise Holbrooke'un karşılıklı ticaret önerisini üstü kapalı olarak reddetti ve bu konuya gerekenden fazla önem verilmemesini istedi. Rumlar, yasa dışı olarak niteledikleri KKTC'nin tanınması anlamına geleceği gerekçesiyle Kuzey Kıbrıs ile her türlü ekonomik faaliyete karşı çıkıyorlar. Türklerle Rumların birklikte yaşadığı Pile köyünde Türk dükkanlarından alışveriş eden Rumlar hapis cezasına çarptırılıken özel izinle KKTC'ye geçen yabancı turistlere de alışveriş yasağı uygulanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle