GeriDünya BM: İsrail'in ayırım duvarı hukuka aykırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM: İsrail'in ayırım duvarı hukuka aykırı

BM Genel Kurulu, Filistin'in, İsrail işgali altındaki toprakları da içerecek şekilde bir güvenlik duvarı inşa etmesinin uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu öngören ve inşaatın durdurulmasını isteyencbir karar tasarısını kabul etti.

Tasarı üzerinde genel kurulda yapılan oylamada 144 ülke 'evet', 4 ülke 'hayır', 12 ülke ise 'çekinser' oy kullandı.
  
Türkiye tasarıya 'evet' oyu verirken, 'hayır' diyenlerden ikisini ABD ve İsrail oluşturdu.
  
İsrail temsilcisi Dan Gillerman, oylamadan sonra, öteki konuşmacıların açıklamalarını dinlemeden salonu terk etti.
  
Gillerman, oylamadan önce yaptığı konuşmada ise ''Filistin temsilcisinin BM Genel Kurulu'nu komik duruma düşürdüğünü'' iddia etti.
  
Arap ülkeleri, dün, BM Genel Kurulu'na bir karar tasarısı sunarak, İsrail'in inşa etmekte olduğu güvenlik duvarının uluslararası hukukun ihlali olduğunu ifade etmişlerdi. Arap ülkelerinin bu yoldan, ABD'nin geçen hafta Güvenlik Konseyi'nde aynı karar konusunda kullandığı vetonun taraflı olduğunu kanıtlamaya çalıştıkları da öne sürülmüştü.
  
İsrail, söz konusu duvarı, intihar saldırılarının önüne geçmek amacıyla inşa ettiğini savunuyor. Filistinliler ise kendilerine ait topraklar içersinde inşa edilen duvarın, Filistin devletinin kurulmasını engellemeyi amaçlayan ve toprak gaspını öngören bir taktikolarak nitelendiriyorlar.
  
Genel Kurul kararlarının Güvenlik Konseyi kararları gibi yaptırım gücü bulunmuyor ve kararlar sadece uluslararası toplumun görüşünü yansıtmakla kalıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle