GeriDünya BM İran'da kadın hakları ihlalinden endişeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM İran'da kadın hakları ihlalinden endişeli

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran'da özellikle kadınların, gençlerin ve azınlıkların haklarının ihlal edildiğinden endişe duyduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban, BM Genel Kuruluna İran'daki insan haklarıyla ilgili olarak sunduğu raporda, İran'da özellikle kadın-erkek eşitliği ve kadın hakları konusunda sorunlar bulunduğunu belirtti. Ban, bu kapsamda kadınların tarım sektörü dışında fazla iş imkanına sahip olmamalarına ve kadınlara karşı yaygın şekilde uygulanan şiddete dikkat çekti.

Raporda İran'da Bahai azınlığına karşı keyfi tutuklamalar ve hapse atmalar, bu azınlığın mallarına yönelik saldırılar ve iş, eğitim imkanlarının kısıtlanması gibi bazı kötü uygulamaların bulunduğu belirtilerek, bazı Bahai azınlık üyelerine gözetim altındayken işkence yapıldığına dair davalar olduğundan da söz edildi.

İran'da giderek artan ölüm cezalarına da dikkat çekilen raporda, yasak olmasına rağmen suç işleyenlerin “taşlanması” ve 18 yaşın altındakilerin ölüm cezasına çarptırılıp, infaz edilmeleri gibi uygulamaların da devam ettiği ifade edildi.

Raporda, cezai mesuliyet yaşının İran'da erkekler için 14 yaş 7 ay ve kadınlar için 8 yaş 9 ay olmasının da kesinlikle kabul edilemez olduğu belirtildi.

Bu arada raporda, İran'ın insan hakları ve adalet reformu gibi konularda BM ile yaptığı işbirliğinden, ayrıca eğitim ve sağlık hizmetleri alanında son dönemde sağlanan ilerlemeden memnuniyet duyulduğu kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle