GeriDünya BM İnceleme Raporu: Göçmenler ve insan hakları için harekete geçilmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM İnceleme Raporu: Göçmenler ve insan hakları için harekete geçilmeli

BM İnceleme Raporu: Göçmenler ve insan hakları için harekete geçilmeli

BM tarafından Türkiye’deki göçmenlerin haklarına ilişkin yayınlanan ilk raporda, Türkiye’nin Suriyeli göçmenler için sağladığı “muazzam destek”ten övgüyle bahsedilirken, BM Komitesi Türkiye’yi “gazetecileri, insan hakları savunucularını ve sivil toplum örgütlerini tehdit ve tacize maruz kalmadan ifade özgürlüğü haklarını kullanabilmeleri için acilen harekete geçmeye” çağırdı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Göçmen İşçilerin Haklarının Korunması Komitesi (CMW) ilk kez Türkiye’de göçmenlerin haklarına ilişkin bir inceleme raporu yayımladı. BM, Türkiye’nin, “Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme”ye imza atmasından yaklaşık 15 yıl sonra yayınladığı ilk inceleme raporunda Türkiye’yi göçmenler ve insan hakları savunucularının haklarına ilişkin daha fazla önlem almaya çağırdı.

Raporda, “Komite, insan hakları savunucularının yaptıkları işin, göçmenler dahil herkes için insan haklarının teşvik edilmesinde kritik önemde olduğundan dolayı özel korumayı hak ettiklerini hatırlatır. Bu yüzden de gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve sivil toplum örgütlerinin, tehdit ve taciz olmadan ifade özgürlüğü haklarını kullanabilmeleri için (söz konusu) ülkenin acilen harekete geçmesini kuvvetle tavsiye eder” denildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle