GeriDünya BM ile taliban arasındaki ipler Bin Ladin yüzünden koptu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM ile taliban arasındaki ipler Bin Ladin yüzünden koptu

Afganistan'ın büyük bölümünü denetiminde tutan Taliban yönetimi, ile BM arasında ipler Suudi terörist Usame Bin Ladin yüzünden koptu. Taliban yaptığı açıklamada Ladin'i teslim etmeye zorlanamayacağını bildirdi.

Taliban'ın Dışişleri Bakanı Maulvi Vekil Ahmed Müttevekil, BM Güvenlik Konseyi'nin yönetime yönelik yaptırım kararından sonra AIP'yeyaptığı açıklamada, kararı kınadıklarını söyleyerek, yaptırımların Bin Ladin'in teslim edilmesini sağlayamayacağını belirtti.

Müttevekil Taliban'ın, BM'nin arabuluculuğuyla yapılan barış görüşmelerini boykot edeceğini de ifade etti. Güvenlik Konseyi, Taliban yönetimine, ülkedeki terörist eğitim kamplarını kapatmaması ve Suudi teröristi teslim etmemesi halinde 30 gün içinde kapsamlı yeni yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

ABD ve Rusya'nın girişimiyle alınan yaptırım kararı, Taliban yönetimine uygulanan uçuş ambargosunun daha da sıkılaştırılmasını, Afgan havayolları Ariana'nın yurtdışındaki bürolarının kapatılmasını, Taliban'ın yurtdışındaki hesaplarının dondurulmasını içeriyor.

Rusya'nın ülkesinin en eski düşmanlarından olduğunu, ABD'den de bunu beklediklerini söyleyen Müttevekil, kararın tüm dünyanın sesini değil, ABD, Rusya ve birkaç müttefikinin sesini yansıttığını ifade etti.

Yurtdışındaki herhangi bir Taliban bürosunun kapatılması halinde, kendilerinin de muhalif ittifakla barış görüşmelerinde arabulucu olan BM Afganistan Özel Misyonu'nun (UNSMA) Afganistan'daki bürosunu kapatacakları uyarısında bulunan Taliban'ın Dışişleri Bakanı, tüm dünyadaki Müslümanlara da Amerikan ürünlerini boykot etme çağrısını yapacaklarını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle