GeriDünya BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplandı

İsrail uçaklarının Suriye'nin başkenti Şam'ın 15 km yakınında bir kampı bombalamasının ardından BM Güvenlik Konseyi olağanüstü bir toplantı gercekleştirdi.

Toplantıda konuşan Suriye delegesi Faysal Mekdat, Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın mektubunu okudu. Mektupta Şara, ''Suriye'nin, İsrail saldırısına karşı koymaktan aciz olmadığını'' vurguladı.

Büyükelçi Mekdat, Suriye'nin bir karar tasarısı üzerinde çalıştıklarını da konuşmasında ifade etti.

İSRAİL'DEN SURİYE VE İRAN'A SUÇLAMA

Suriye temsilcisinden sonra söz alan İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Dan Gillerman, ''Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'in en kutsal günü olan Yom Kippur'da toplanmasından üzüntü duyduğunu'' belirtti.

Gillerman, ''Konsey'in, aralarında bebeklerin de bulunduğu 19 İsraillinin ölmesi üzerine değil de, bir terör kampının bombalanması nedeniyle toplanmasını'' da eleştiri konusu yaptı. Konuşmasında İslami Cihat örgütünün saldırılarını da kınayan Gillerman, ''İsrail saldırısının savunma amaçlı olduğunu'' öne sürdü.  

BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplantısında konuşan İsrail temsilcisi Dan Gillerman, ''Suriye'yi, komşu bir ülke olan Lübnan'ın topraklarını işgal altında tutmak; İran'ı da İslami Cihad örgütüne parasal destek sağlamakla'' suçladı.

KENDİNİ SAVUNMA BU DEĞİL

Daha sonra söz alan konuşmacılarsa ''İsrail'in Suriye'ye yönelik hava saldırısının, BM sözleşmesinde ifadesini bulan kendini savunma kavramına uymadığını'' vurguladılar.

Güvenlik Konseyi'nin halen devam eden açık toplantısında konuşmak üzere, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 dolayında ülke söz istedi.

Konsey'de konuşan Pakistan temsilcisi Münir Akram, ''İsrail'in yaptığının, terörle savaşın suiistimali olduğunu'' belirtti. Daimi üyelerden Çin, ''hem intihar saldırısını hem de İsrail'in hava hücumunu kınarken'', İngiliz temsilcisi Jön Perry ''19 kişinin ölümüneyol açan intihar saldırısını'' kınamakla yetindi.

Diğer konuşmacılar, ''iki tarafı da itidalli davranmaya, tırmanmaya son vermeye ve bölgeyi istikrarsızlığa sürüklememeye'' çağırdılar.

Konuşmacılar, ''Ortadoğu sorununa 4'ler tarafından çizilen yol haritası çerçevesinde çözüm getirilmesi'' konusunda da ısrar ettiler.

Alman temsilcisi Gunter Pleuger ile Fransız temsilcisi Jean-Marc de la Sabliere ise ''Suriye'ye yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu'' vurguladılar, ''Suriye'nin egemenliğinin ihlal edildiğine''dikkati çektiler. Temsilciler, intihar saldırısında hayatlarını kaybedenlerin yakınlarınaysa başsağlığı dilediler.

ARAP BİRLİĞİ'NDEN BM'YE ÇAĞRI

Arap Birliği daimi temsilcilerinin oluşturduğu delegeler konseyi, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'ye yönelik yeni İsrail saldırılarına engel olmak için derhal harekete geçme çağrısında bulundu.

Arap Birliği delegeler konseyi tarafından yayınlanan bildiride, ''İsrail devlet terörü yaratmakla suçlanarak Güvenlik Konseyi'ne, İsrail'in Suriye'ye karşı yürüttüğü kışkırtıcı ve saldırgan politikalara engel olmak için derhal müdahale etmesi çağrısında bulunuldu.

Bildiride, ''Arap birliği delegeler konseyi, BM Güvenlik Konseyi'ne, bölgedeki tırmanışı ve istikrarsızlığı önlemek için organize devlet terörünü ve İsrailli işgalcilerin Filistin halkıyla Suriye ve Lübnan'a yönelik eylemlerini derhal ve kesin bir şekilde durdurma çağrısı yapar'' ifadeleri yer aldı.

Delegeler ayrıca, İsrail'in Suriye topraklarına yaptıkları saldırıyı kınayarak saldırının sivillerin yaşadığı bir bölgeyi vurduğunu öne sürdüler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle