GeriDünya BM Güvenlik Konseyi Lübnan için toplanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Güvenlik Konseyi Lübnan için toplanıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin dün bir bombalı saldırı sonucu öldürülmesi konusunu görüşmek üzere bugün toplanması bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'nın ardından, Hariri'ye karşı düzenlenen siyasi suikastı sert bir dille kınayan Güvenlik Konseyi'nin, suikast ve bölgedeki muhtemel gelişmelerin yanı sıra toplantıda Suriye askerlerinin bu ülkeden çekilmesi konusunu da ele alacağı belirtiliyor.
  
Suikastın sorumluları konusunda ABD'nin Güvenlik Konseyi'nde ne tür önlemler önereceği belirsizliğini korurken, ABD ve Fransa'nın suikastı, Suriye askerlerinin Lübnan'dan çekilmesini temin yönünde baskılarını artırmaya yönelik bir vesile olarak kullanacağı yorumları yapılıyor.
  
Geçen Eylül ayında Suriye'nin Lübnan'da bulunan askerlerini çekmesi ve Lübnan'ın iç işlerine karışmaktan uzak durması yönünde Güvenlik Konseyi'nden bir karar çıkarmayı başaran ABD ve Fransa, Suriye yanlısı General Emil Lahud'un üç yıllık bir süre için ikinci kez devlet başkanı seçilmesini engellemeye çalışmıştı.
  
İngiltere ve Almanya'nın desteğiyle Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada kabul edilen kararda, Suriye'nin Lübnan'daki askerlerini çekmesi ve bu ülkenin iç işlerine karışmaktan vazgeçmesi çağrısı yer almıştı. 9 olumlu oyla kabul edilen tasarıya hayır oyu çıkmazken, Çin, Rusya, Brezilya, Pakistan, Şili ve Cezayir'den oluşan dönemin 6 Güvenlik Konseyi üyesi ise karar tasarısı konusunda çekinser oy kullanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle