GeriDünya BM Güvenlik Konseyi Hariri raporunu görüşecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Güvenlik Konseyi Hariri raporunu görüşecek

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın atadığı Alman savcı Detlev Mehlis'in Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri suikastına dair hazırladığı rapor, bugün BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülecek.

ABD ve Fransa, Suriye'yi BM soruşturmasını engellemeye son vermeye ve Mehlis'le işbirliğine çağıran güçlü bir karar çıkarılmasına çalışıyor. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Bolton, “Suriye hükümetinin itirafta bulunması için doğru zamanın geldiğini” ifade ederek, “Artık engelleme ya da yarım önlem istemiyoruz. Kapsamlı bir işbirliği istiyoruz ve bunu hemen talep ediyoruz” dedi.

Suriye'yi, görev süresi uzatılan Mehlis ile işbirliğine çağırmada Güvenlik Konseyi'nin gerçek bir birlik sergileyeceğini söyleyen Bolton, ABD'nin yaptırımlar için bastırıp bastırmayacağına ilişkin bir soruya, “Ayrıntılar konusunda henüz bir karara varmadık, ancak sanırım karar tasarısı, Suriye'den işbirliği beklendiğine dair herhangi bir muğlaklığa yer bırakmayacak derecede güçlü bir karar tasarısı olacaktır” yanıtını verdi.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean-Marc de la Sabliere de Suriyelilerin soruşturma müfettişleriyle işbirliğinden kaçındığını savunarak, “Biz gerçeği tam olarak görmek istiyoruz. Güvenlik Konseyi bu gerçeği bulmak için yetkisini kullanmak zorundadır” diye konuştu.

Mehlis, Hariri suikastıyla ilgili üst düzey Suriyeli yetkililere yönelik suçlamalarda bulunduğu ve suikastla ilgili soruşturmada Suriye'nin işbirliğine yanaşmadığı ya da yanlış bilgiler verdiğini belirttiği raporu hakkında bugün Güvenlik Konseyi'ne brifing verecek.

ABD ve Fransa, Güvenlik Konseyi'nin bugünkü toplantısının bakanlar düzeyinde yapılması yönündeki arzularını dile getirirken, BM diplomatik çevreleri, toplantıda Suriye'ye yönelik herhangi bir yaptırım kararının ele alınmayacağını belirttiler.

Aynı kaynaklar, Güvenlik Konseyi'nin, soruşturma müfettişleriyle işbirliği yapmaması ve raporda ismi geçen yetkililerin soruşturma ekibiyle görüşmesini sağlamaması durumunda Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a yönelik tehdit içeren bir karar alabileceğini de ifade ediyorlar.

ABD ve Fransa'nın, Çin ve Rusya'nın muhalif tavrı yüzünden Suriye'ye yönelik bir yaptırım kararı için bastırmaya cesaret edemediği öne sürülürken, konseyin Arap üyelerinden Cezayir'in de böyle bir yaptırım çabasına karşı çıkacağına dikkat çekiliyor.

Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Alexander V. Konuzin, ülkesinin ekonomik ve diplomatik yaptırımlar ya da sorunun görüşmeler yoluyla çözülmesi konusunda muhtemel yaklaşımlarla ilgili tavrını henüz netleştirmediğini söyledi.
Çin'in BM Temsilcisi Büyükelçi Wang Guangyang ise Suriye'ye karşı zorlayıcı önlemlere ihtiyaç görmediklerini kaydetti.

BM kaynakları, Mehlis'le işbirliği yapmama konusunda direnmesi durumunda Suriye'ye uygulanacak cezalandırıcı önlemler konusunda alternatiflerin hala tartışılmakta olduğunu belirtirken, bu alternatifler arasında Hariri suikastına karıştıkları düşünülen kişilere seyahat yasağı getirilmesi ya da başka ülkelerdeki mal varlıklarının dondurulmasının yer aldığını kaydettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle