GeriDünya BM can derdinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM can derdinde

Çocuk gerillalar Sierra Leone’ye hakim

Birleşmiş Milletler ve batılı ülkeler, kaosun hakim olduğu Afrika'nın elmas zengini Sierra Leone'den apar topar kaçıyor. 500 askeri rehin alınan BM, uluslararası yardım çağrısı yaptı. BM, İngiltere ve ABD'den ‘hayır’ yanıtını alınca Libya lideri Muammer Kaddafi'den bile yardım istedi. İngiltere donanmasını tahliye için bölgeye gönderdi.

BATI Afrika ülkelerinden Sierra Leone'de, Birleşmiş Milletler (BM), eski sömürücü İngiltere ve diğer batılı ülkeler panik halinde ülkeyi terkediyor. Güvenilirliği bir kez daha ayaklar altına alınan BM, askerlerinin korunması için uluslarası yardım istedi. 500 BM askeri çocuk gerillaların elinde rehin. Çocuk gerillalar, BM askerlerinin elbiselerine bile el koydu.

İngiltere'nin, azad edilen Afrika kökenli köleler için 1787 yılında kurduğu, ‘özgürşehir’ anlamına gelen başkent Freetown, şimdi eski ‘beyaz sahipler’ ve BM için hapishane.

Sierra Leone'de iç savaş Devrimci Birleşik Cephe'nin (RUF), 1991 yılında hükümete karşı savaşmasıyla başladı.

BM'nin oluşturduğu Batı Afrika Gücü, cunta tarafından devrilen Devlet Başkanı Ahmed Tejan Kabbah'ın iktidarı yeniden ele geçirmesini sağlamak amacıyla 1997 yılında Sierra Leone'ye müdahale etti.

Kabbah ile gerillaların lideri Foday Sankoh arasında Temmuz 1999'da barış yapıldı. Geçen haftaya kadar...

Elmas madenlerini kontrol eden çoğu çocuk binlerce gerilla, gruplar halinde BM askerlerini rehin almaya başladı. Rehin askerlerin sayısının 500'ü aştığı belirtiliyor.

BAŞKENTE KAOS HAKİM

Gerillalar başkente yaklaşınca önceki gün binlerce kişi, gerilla lideri Foday Sankoh'in başkentteki evine saldırdı. Sankoh yandaşları silahla karşılık verdi. 4 kişi öldü, pek kişi yaralandı. Bunun üzerine, ortalık karıştı. Eline silahı kapan tüm gruplar Freetown sokaklarında dehşet saçmaya başladı.

Başta İngiliz vatandaşları olmak üzere binlerce Batılı kentin iki oteline sığındı. İngiliz donanması ise, batılıları ülkenden tahliye edebilmek için Sierra Leone açıklarına demirledi.

KADDAFİ'YE ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da hassas görevlerde bulunmayan tüm personelinin tahliyesini istedi. Annan Batılı ülkelerden iyi donatılmış askeri güç istedi. Ancak ne İngiltere ne de ABD bu öneriyi kabul ediyor. Bunun üzerine, BM Genel Sekreteri, Nijerya'dan Libya lideri Muammer Kaddafi'ye varınca kadar tüm Afrika ülkelerini göreve çağırdı. Ülkedeki 11 bin BM askerinin geleceği belirsiz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle