GeriDünya BM 'Butto Komisyonu' çalışmalarına başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM 'Butto Komisyonu' çalışmalarına başlıyor

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto suikastının soruşturulması amacıyla oluşturulan "Butto Komisyonu" bugün çalışmalarına başlıyor.

Şili'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Heraldo Munoz başkanlığındaki komisyonda, eski Endonezya Başsavcısı Marzuki Darusman, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ilgili soruşturmaya başkanlık eden İrlandalı Peter Fitzgerald yer alıyor.

Görev süresi altı ay sürecek komisyonun, Butto cinayetini aydınlatması hedefleniyor. Komisyon üyeleri, bu ay sonunda Pakistan'a gidecek ve Butto cinayetiyle ilgili hazırlayacakları raporu 6 ay içinde BM Genel Sekreteri'ne sunacak.

Bu arada Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, BBC'ye yaptığı açıklamada, İslamabad hükümetinin, saldırının arkasında kimlerin olduğunun ortaya çıkarılması açısından BM soruşturmasını gerekli bulduğunu söyledi.

Pakistan içinde ya da bölgede bazı aktörler olabileceğine dikkati çeken Malik, ortaya çıkarılmasını istedikleri komplonun bir çeşit "Pakistan'ı Balkanlaştırma" girişiminin başlangıcı olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Benazir Butto, 27 Aralık 2007'de Ravalpindi'de seçim mitinginden ayrıldığı sırada uğradığı silahlı ve bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti. Saldırıda, yaklaşık 20 kişi de yaşamını yitirmişti.

Lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) parlamento seçimlerinde yeniden iktidara gelmesi için kampanyasını sürdüren Butto'nun öldürülmesi dünyada şok etkisi yaratmıştı.

Cinayetin olduğu sırada Pakistan'da iktidarda bulunan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref hükümeti, Butto cinayetinde El Kaide ile bağlantısı olduğu belirtilen Pakistanlı militan Beytullah Mehsud'u suçlamıştı. Amerikan istihbaratı da Mehsud'un baş şüpheli olduğunu açıklamıştı.

Müşerref'in ardından Pakistan Devlet Başkanı olan Butto'nun kocası Asıf Ali Zerdari, BM soruşturması açılması için çok çaba harcadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle