GeriDünya BM: AB suiistimale karşı bir şey yapmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM: AB suiistimale karşı bir şey yapmıyor

BM: AB suiistimale karşı bir şey yapmıyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, AB’nin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlere yönelik Libya makamlarına yardımcı olma politikasının ‘insanlık dışı’ olduğunu belirtti.

HÜSEYİN, Libya’daki gözaltı merkezlerinde ‘korkunç şartlar altında’ tutulan göçmenlerin sayısının keskin şekilde artmasından dehşete düştüğünü ifade etti. Libya’daki göçmenlerin yaşadığı acıların insanlığın vicdanını yaraladığını vurgulayan Zeyd Raad El Hüseyin, “Daha önce vahim olan durum, şimdi felakete dönüştü” dedi. Hüseyin, AB’nin Libya Sahil Güvenlik ekiplerine Akdeniz’deki göçmenleri durdurup Libya’ya geri göndermelerine yardım etme politikasını ‘insanlık dışı’ olarak niteledi.

İŞKENCE, TECAVÜZ VE ZORLA ÇALIŞTIRILMA
AB ve İtalya’nın yardımıyla Libya makamlarının Akdeniz’deki uluslararası sularda göçmenleri taşıyan tekneleri durduğunu ve göçmelerin Libya’daki gözaltı merkezlerine götürüldüğü bilgisini paylaşan Zeyd Raad El Hüseyin, bu göçmenlerin işkence, tecavüz ve zorla çalıştırılma gibi çeşitli istismarlara maruz bırakıldığı uyarısında bulundu.
Hüseyin, AB ve AB’ye üye ülkelerin göçmenlere yönelik giderek artan müdahalelerine rağmen, göçmenlerin maruz kaldığı suiistimal düzeyini azaltmak için hiçbir şey yapmadıklarını kaydetti.

SAYILARI 7 BİNDEN 20 BİNE ÇIKTI
Libya’da tutulan göçmenlerin sayısının eylül ayında 7 bin olduğunu, kasım ayının ilk haftalarında ise bu rakamın 19 bin 900’e yükseldiğini aktaran Zeyd Raad El Hüseyin, gözaltındaki göçmenlerin hukuken haklarını arama şanslarının da olmadığına dikkati çekti. Hüseyin, Libya’da tutulan çoğunluğu Batı Afrika ülkelerinden gelen kaçak göçmenlerin “tarif edilemez dehşet” yaşadığına vurgu yaparak, uluslararası toplumu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

İNSANCIL DAVRANILMIYOR
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence da, Akdeniz’den teknelerle Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan kaçak göçmenlere ‘insancıl’ yaklaşılmadığını söyledi. Laurence, “Bu göçmenlerin insan hakları korunmalı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle