Dünya Haberleri

DÜNYA

  Blackwater elemanlarına dokunulmazlık teklifi

  A.A.
  30.10.2007 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Irak'ta geçen ay 17 sivilin öldürülmesiyle ilgili davaya bakan ABD Dışişleri Bakanlığı soruşturmacılarının, Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater elemanlarına dokunulmazlık anlaşmaları teklif ettiği bildirildi.

  New York Times gazetesi, adlarını açıklamadığı Amerikan hükümet yetkililerine dayanarak dün yayımladığı haberde, davaya bakan Diplomatik Güvenlik Bürosu soruşturmacılarının, bu tür dokunulmazlık anlaşmaları teklif etme yetkileri bulunmadığını yazdı.

  Anlaşma teklifinin, Irak'ta sivillerin öldürülmesine adı karışan Blackwater elemanlarının yargılanması için gösterilen çabaları zorlaştırabilecek ciddi bir yanlış adımı temsil ettiği belirtilen haberde, bu tür anlaşmaları teklif etme yetkisine sahip Adalet Bakanlığı savcılarına ise önceden bu konuda bilgi verilmediği kaydedildi.
  DOKUNULMAZLIK YASA TASARISI KABUL
  Bu arada Irak'taki ABD işgal yönetimi tarafından çıkarılan bir kararnameyle ülkedeki faaliyetlerinde yargı dokunulmazlığı bulunan yabancı özel güvenlik şirketlerinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısı hükümet tarafından onaylandı.
  Irak hükümeti, Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater çalışanlarının, geçen ay hiçbir kışkırtma altında bile kalmadan 17 sivili öldürdüğünün ortaya çıkmasının ardından özel güvenlik şirketleri sorunuyla ilgili en çok başını ağrıtan dokunulmazlık sorununu aşmak için ilk adımı attı.
  Hükümet sözcüsü Ali el Dabbağ, Irak'taki Amerikan işgal yönetimini Haziran 2004'e kadar idare eden Paul Bremer'in görevinin sona ermesinden kısa süre önce çıkardığı kararnameyi kaldıracak olan yasa tasarısının kabul edildiğini, gelecek günlerde onaylanması için meclise gönderileceğini bildirdi.
  El Dabbağ, yeni yasayla bütün güvenlik şirketlerinin Irak yasalarının muhatabı olacağını ve bu şirketlerin ülkedeki bütün yasal düzenlemelere uyma zorunluluğu olacağını kaydetti.


  New York Times, Irak'ta 16 Eylül'de meydana gelen olaya karışan Blackwater elemanlarına yapılan dokunulmazlık anlaşması teklifinin, yetkililerce "sınırlı dokunulmazlık kullanımı" olduğunu da belirtti.

  Times, "sınırlı dokunulmazlık kullanımının", özel güvenlik çalışanlarının, ifadeleri doğru olduğu sürece, yetkililerle yaptıkları görüşmelerde söyledikleri hiçbir şey için yargılanamayacakları anlamına geldiğini yazdı.
  Merkezi Kuzey Carolina'da bulunan Blackwater şirketinin, Irak'taki Amerikalı diplomatları ve diğer yetkilileri koruyan yaklaşık 1000 çalışanı bulunuyor.

  ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Irak'taki sivillerin öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın denetimini bu ay başında Dışişleri Bakanlığından devralmıştı.

  Blackwater şirketinin elemanları, 16 Eylülde Bağdat'ta 17 sivili öldürmekle suçlanıyor. Şirket, elemanlarının meşru müdafaada bulunduğunu savunuyor. Irak hükümeti ise şirketi "taammüden cinayetten" sorumlu tutuyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı