GeriDünya Blackwater’a PKK cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Blackwater’a PKK cezası

Blackwater’a PKK cezası
refid:12995128 ilişkili resim dosyası

Irak’a izinsiz silah sokmakla suçlanan uluslararası güvenlik şirketi Blackwater’a ağır para ceza verilmesi gündemde. Irak’a gönderilen silahların bir kısmının karaborsada PKK’nın eline geçmiş olabileceği belirtiliyor. ABD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör John Kerry soruşturma açılmasını isteyerek, Blackwater’ın yabancı ülkelere askeri teknoloji ve ekspertiz transferi ihlali yaptığını vurguladı.

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi, Irak’a izinsiz silah sokmakla suçlanan uluslararası güvenlik şirketi Blackwater’a ağır para cezası verilmesini istedi. Kuzey Carolina’da devam eden bir soruşturmada ise bu silahların bir kısmının PKK’nın eline geçmiş olabileceği şüphesinin ağır bastığı ve araştırıldığı belirtildi.

New York Times Gazetesi’nin haberine göre, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör John Kerry, Dışişleri Bakanlığı’nın, Blackwater şirketinin çok ağır dış satış ve yabancı ülkelere askeri teknoloji ve ekspertiz transferi ihlali yaptığını bildirdiğini açıkladı. Blackwater’ın, başta Irak olmak üzere, bazı ülkelere izinsiz silah sokmakla suçlandığını bildiren Kerry, Dışişleri Bakanlığı Başmüfettişi’nden de, olayla ilgili olarak soruşturma açmasını istedi.

Gazete, şirketin icra departmanı Xe Services, hükümet yetkilileriyle mahkeme dışında anlaşabilmek için görüşmeleri sürdürdüğünü yazdı. Gazeteye göre, ihlali yapan şirket, milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkûm edilebilir.

PKK bağlantısı

Kuzey Carolina eyaletinde sürmekte olan soruşturmada, Blackwater tarafından Irak’a yasa dışı bir biçimde sokulan silahların, karaborsada terör örgütü PKK’nın eline geçip geçmediği araştırılıyor. Türk yetkililer, etkisiz hale getirilen bazı PKK militanlarından Amerikan silahları ele geçirildiği yolunda ABD yönetimine zaman zaman şikayette bulunmuştu.

Fransa’da operasyon

ABD’nin, PKK’nın lider kadrosunda yer alan Murat Karayılan, Zübeyir Aydar ve Ali Rıza Altun’u özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı ilan etmesi sonrasında terör örgütüne yönelik operasyonlar da yoğunlaştı. Fransa’da terör örgütüne finansman sağladıkları bildirilen 6 kişi daha gözaltına alındı. Terör örgütüne yönelik istihbarat çalışmalarına ağırlık veren Fransız güvenlik güçleri, önceki gün başkent Paris, Bordeaux ve Toulosus kentlerinde PKK ve uzantısı derneklere yönelik eşzamanlı operasyonlar gerçekleştirdi. Operasyonlarda, yasaklı terör örgütü PKK’ya finansman sağladıkları öne sürülen N.D. isimli dernek başkanı ile bazı örgüt mensupları gözaltına alındı. Gözaltına alınan PKK’lılar terör örgütüne üye olmak, haraç almak, uyuşturucu satmak, kara para aklamak ve terör örgütüne finansman sağlamak suçlarından mahkeme önüne çıkarılacak. Fransız’de 2009 yılı içerisinde gözaltına alınan PKK’lı sayısı 60’a ulaştı. Türkiye, terör örgütünün Avrupa’daki gizli kasası olarak bilinen Nedim Seven’in de aralarında bulunduğu tutuklu teröristlerin iadesi için Fransa’ya resmen talepte bulunmuştu. Paris İstinaf Mahkemesi, Türkiye’den mahkemeye ulaşan ek bilgileri daha detaylı incelemek için terörist Nedim Seven’in duruşmasını 3 Aralık 2009’a ertelerken, diğer teröristlerin durumları ise önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.

Türkiye güvenli ülke

Bu arada, Fransa Mültecileri Koruma Ofisi (OFPRA), Türkiye’nin güvenli ülkeler kategorisine alındığını açıkladı. Ofisin bu kararı diplomatik çevreler ve hukukçular tarafından PKK’lıların ve yandaşlarının siyasi ilticalarının önünü kapatacağı şeklinde yorumlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle