Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Bizsiz yapamazsınız bunu unutmayın’

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Avrupa Birliği'nin NATO'dan ayrı olarak geliştirmeye çalıştığı Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ne (AGSK) tam üye olarak alınması için rest çekti.

  Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, dün Portekiz'in Porto kentinde yapılan Batı Avrupa Silahlanma Grubu (WAEG) toplantısında gündem dışı olarak AGSK'nın da ele alındığını ve bu konuda Türkiye'nin kararlı tutumunu bir kez daha dile getirdiğini söyledi.

  Çakmakoğlu, dün sabahki oturumdan sonra düzenlediği basın toplantısında Türkiye gibi AB üyesi olmayan NATO üyesi ülkelerin AGSK içinde tam katılımcı, eşit ve etkin görev almak istediğini, AB'li mesletaşlarına net bir dille ifade ettiğini vurguladı.

  Çakmakoğlu, ‘Avrupa kendi coğrafyası içindeki sorunları Türkiye’siz olarak çözemez. Bunun en son örneği Bosna Hersek'te ve Kosova'da yaşandı. Türkiye sahip olduğu coğrafi konum nedeniyle önemli bir ülkedir. 50 yıldır Avrupa'nın güvenliğinde önemli bir yer tutan Türkiye'nin olmadığı AGSK düşünülemez' dedi. Çakmakoğlu, Avrupa'nın bu gerçeği görmeye başladığını da savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı