GeriDünya Bizde daha fazla
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bizde daha fazla

Bizde daha fazla
refid:6970218 ilişkili resim dosyası

ABD Kongresi Helsinki Komitesi Başkanı Alcee Hastings, Türkiye’de ırkçılık olduğu iddiasına karşılık "Türkiye’ye dokuz kez gittim. Washington’da ırkçılık Türkiye’den daha fazla. Almanya ve Danimarka’da da daha fazla ırkçılık gördüm" dedi.

ABD Kongresi Helsinki Komitesi’nde 22 Temmuz seçimleri konusunda yapılan bir toplantıda "çok ilginç bir diyalog" yaşandı. Komitenin Eşbaşkanı ve Temsilciler Meclisi üyesi Alcee Hastings, "Washington’da, Türkiye’den çok daha fazla ırkçılık gördüm" dedi.

ABD Kongresi’ne ait Rayburn Binası’nda yapılan toplantıda, Alcee Hastings, bunları, "PKK yanlısı" olduğu belirtilen AKIN adlı kuruluşun temsilcisi Kani Gulam’ın bir sorusu üzerine söyledi. Gulam, Başbakan Erdoğan’ın seçim sonrasında yaptığı konuşmada, "tek bayrak, tek ulus, tek ülke, tek devlet" dediğinin basında yer aldığını söyledi ve bu sözler ile Nazi Almanyası arasında "benzerlikler" kurdu. Gulam, Naziler’in Yahudiler’e duyduğu gibi, Türkiye’nin de Kürtler’e "alerjik" olduğunu ileri sürdü.

Hastings de yanıt olarak "Türkiye’ye dokuz kez gittim. Ben orada, Washington’da gördüğümden daha az ırkçılık gördüm. Irkçılık bir barometre olsaydı belki hiçbir yere gidemezdim. Almanya ve Danimarka’da da daha fazla ırkçılık gördüm" dedi. Her toplumda belli bir düzeyde ırkçılık olduğuna da dikkat çeken Alcee Hastings, "Türkiye’de, Türkler ve Kürtler anlamlı bir diyalog içinde olmalıdır. Hepimiz Tanrı’nın çocuklarıyız" diye konuştu.

TÜRK HALKI HAKLI

Hastings, 22 Temmuz seçimlerinin, özgür, adil ve şeffaf bir ortamda gerçekleştiğini ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türk demokrasisi adına "çok başarılı bir sicili" bulunduğunu ifade etti. Hastings, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Hastings, bir başka soruya yanıt verirken de, "Irak sorunu Türkiye olmadan çözülemez. Aklı başında kimse aksini söyleyemez" diye konuştu.

Demokrat vekil Robert Wexler ise "Türk seçmenlerin çoğu AKP’ye yöneldi. Erdoğan, halkın arzularının önemli bölümünü temsil ediyor. Buna saygı duyulmalı" dedi. Wexler, PKK’ya karşı somut adımlar konusunda ABD’nin gerekeni yapmadığını belirtti ve "Türk halkı haklıdır. Irakılılar da daha fazlasını yapmalıdır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle