Dünya Haberleri

DÜNYA

  Biz İslam’ı saptıranlarla savaştayız

  Tolga TANIŞ-WASHINGTON
  20.02.2015 - 01:24 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray’da düzenlenen ‘Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Zirvesi’nde konuşan ABD Başkanı Obama şu mesajları verdi.

  Biz İslam ile savaşta değiliz, İslam’ı saptıranlarla savaştayız.
  Müslüman liderlerin bizlerin İslam’ı baskı altına almaya kararlı olduğumuz tezini geçersiz kılmak için daha çok çaba sarfetmelerine ihtiyaç vardır.
  Terörizmden hiçbir din sorumlu olamaz, terörizmden ve şiddetten insanlar sorumludur.


  BEYAZ Saray’da düzenlenen, 67 ülke temsilcisinin katılımıyla düzenlenen “Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Zirvesi”nde önceki gün konuşan ABD Barack Obama, IŞİD terörüne dikkat çekerek “Onların ortaya koyduğu terimleri asla kabul etmemeliyiz, çünkü bunlar yalan. Onlar dini lider değil, teröristler. Biz de İslam ile savaşta değiliz. İslam’ı saptıranlarla savaştayız” dedi.

  MÜSLÜMAN AMERİKALILAR ENDİŞELİ: Yakın zamanda Chapel Hill’de üç gencin zalimce öldürülmesi birçok Amerikalı Müslümanı korkuttu. Amerikalılar olarak, acınızda sizlerin yanınızda duruyoruz ve sizlere sevgilerimizi sunuyoruz. Buradaki vurgulamak istediğim şu ki, Amerikalılar olarak güçlü ve dirençliyiz. Trajedi gerçekleştiği zaman darbe aldığımızda, bir araya geliyoruz... Ayağa kalkıyoruz, yeniden iyileşiyoruz ve eskisinden daha güçlü oluyoruz.

  İSLAMI SAPTIRANLARLA SAVAŞTAYIZ: Her zaman birçok zorlukla karşılıyoruz. El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerden gelen terör tehdidi. Tüm dünya için bir zorluk. IŞİD, Irak ve Suriye halkını terörize ediyor, insanlıkla bağdaşmayacak zalimlikle kafa kesiyorlar, yakıyorlar. Ottawa ve Sydney’deki, Paris’teki son olarak da Kopenhag’daki ölümcül saldırıları gördük. Bu zirvedeyiz çünkü El Kaide ve IŞİD gibi gruplardan ivedi tehditler var... Bu gruplar kendilerini dini liderler, İslam’ın kutsal savunucuları olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu nedenle kendilerini İslami Devlet olarak ilan ediyorlar ve ABD ve genel anlamda Batı’nın İslam ile savaşta olduğu propagandasını yapıyorlar. Gençleri radikalleştirmeye çalışıyorlar. Onların ortaya koyduğu terimleri asla kabul etmemeliyiz, çünkü bunlar yalan. Onlara istedikleri dini meşruluğunu da vermemeliyiz. Onlar dini liderler değil, teröristler. Biz de İslam ile savaşta değiliz, İslam’ı saptıranlarla savaştayız...

  DİN TERÖRİZMDEN SORUMLU DEĞİL: Teröristler, onların ideolojilerini reddeden bir milyar Müslüman adına konuşamaz. Onlar, Hıristiyan veya Yahudi, Budizmi veya Hinduizm’i temsil eden Tanrı adına masum insanları öldüren herhangi bir deliden daha fazla İslam’ı temsil edemezler. Terörizmden hiçbir din sorumlu olamaz, terörizmden ve şiddetten insanlar sorumludur. Hakkını yemeyelim sadece ABD’de değil dünya çapında sapkın yorumlamaları püskürten saygın Müslüman din adamları ve alimleri var. Kur’an, ‘kim masumu öldürürse insanlığı öldürmüş olur’ diyor. Bu sesler, dünya genelindeki bir milyarın üzerindeki Müslüman’ı temsil ediyor.

  MÜSLÜMAN LİDERLERE MESAJ: IŞİD benzeri teröristlerin gerçekten İslam’ı temsil ettiği fikrini reddeden benim gibi liderlerin dışında, Müslüman liderlerin bizlerin İslam’ı baskı altına almaya kararlı olduğumuz tezini geçersiz kılmak için daha çok çaba sarfetmelerine ihtiyaç vardır. Herkes masumlara karşı şiddetin İslam’ı ve Müslümanları savunma değil, İslam’a ve Müslümanlara zarar verme olduğunu açıkça dile getirmeli.

  DİN ADAMLARI SIKICI: Kendimize dürüst olmak zorundayız. El Kaide ve IŞİD grupları, genç Müslümanların beynini yıkamak onlara ulaşmak umuduyla incelikli bir şekilde propaganda yapıyorlar. Yüksek kalitetli videoları, internet dergileri, sosyal medyayı kullanmaları, teröristlerin Twitter hesapları, bunların hepsi bugünün gençlerini online, siber uzayda hedef almak. Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim. Buradaki yaşlı insanlar, bilge ve saygı duyulan biri olabilirsiniz fakat sizin işleriniz onların yaptıklarıyla kıyaslarsak genelde sıkıcı. Onlara ulaşamıyorsunuz.

  İSLAM DOKUMUZDA VAR: Aşırılık yanlılarının dediklerinin aksine tüm inançlara kapılarının açık olduğunu göstermemiz gerek. Tüm toplumu etiketlememeliyiz. Toplumlarla diyalog, onları izlemenin kılıfı olarak kullanılmamalı Amerika’da İslam, kuruluşumuzdan bu yana dokumuzda var.

  Daha fazla demokrasi: Ülkeler, halklarına baskı uyguladığı, insan haklarını yok saydığı, muhalefeti bastırdığı, etnik ve dini grupları marjinalleştirdiği ya da diğerlerine kıyasla bazı dini grupları kayırdığı zaman, şiddetin ve radikalizmin tohumları ekilir... Eğer barışçıl çözüm mümkün değilse, radikal propaganda etkili oluyor. Bu yüzden asıl unsur, gerçek kalıcı, istikrar ve kalkınma, daha az demokrasi değil, daha fazla demokrasi.

  Mücadele için 5 aşamalı plan

  Obama, 7 Ocak’ta Paris’te 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Charlie Hebdo saldırısı sonrası planlanan, Washington’daki zirvede, tüm ülkelerin IŞİD türü grupların İslam’ı temsil ettiklerini reddetme sorumluluğu olduğunu söyledi. Obama, şiddetle mücadele için beş aşamalı plan önerdi: mGüvenlik önlemleri, mÇarpık ideolojiyle savaş, mEkonomik sıkıntıları giderme, mDemokrasiyi güçlendirme ve farklılıkları kucaklama.

  20 bin yabancı savaşçı katıldı

  Washington’da düzenlenen dün sona eren üç günlük zirveye 67 ülkeden bakan ve temsilci katıldı. Bakanlar düzeyinde, “Yabancı Terör Savaşçılarıyla Mücadelede Bilgi Paylaşımı” konulu toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’in yaptığının ‘tiranlık’ olduğunu söyledi. Kerry, “IŞİD’e, geçen yazdan beri 100’den fazla ülkeden 20 binden çok yabancı savaşçı katıldığını tahmin ediyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı