Dünya Haberleri

DÜNYA

  Biz de Hıristiyan faşist mi diyelim

  Turan YILMAZ - Kasım CİNDEMİR ANKARA - WASHINGTON
  12.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük terör planının ortaya çıkarılmasından sonra ABD Başkanı Bush’un "İslami faşistlerle savaşımız devam ediyor" demesi büyük tepki uyandırdı. ABD’de bir zamanlar HAMAS’ı desteklemesiyle gündeme gelen Müslüman kuruluşu CAIR, "İslam’ı faşizmle ilişkilendirmek yanlış" derken, AKP’den de sert bir cevap geldi.

  AKP’li vekil Ersönmez Yarbay, "Biz de Bush’a Hıristiyan faşist mi diyelim?" dedi.

  ABD Başkanı George W. Bush’un, İngiltere’de yolcu uçaklarına karşı planlanan ancak son anda önlenen terörist saldırının ardından kullandığı "İslami faşistler" sözüne iktidar partisi AKP’den sert tepki geldi. AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Hürriyet’e, tarihte bugüne kadar "faşistliği" İslam dünyasının değil, ABD ve Hitler Almanyası’nın yaptığını savunarak, "Biz de şimdi kalkıp Bush’a ’Hıristiyan faşist’ mi diyelim yani" dedi.

  ATOM BOMBASI ATTI

  Yarbay şöyle konuştu:

  "Bush bu faşist kelimesinden neyi anlatmak istiyor, bunu açıklamalı. Biz Hitler faşizmini, Amerikan faşizmini falan gördük ama İslam faşizmini bugüne kadar hiç görmedik. Amerika faşistlik yapıp gitti Japonya’ya atom bombası attı, Hitler de Almanya’da Yahudileri katletti, ama İslam dünyasında böyle bir toplu katliam, soykırım yok. Eğer Bush faşizmden katliamı anlıyorsa, İslam dünyasının böyle bir geçmişi yok. Bush bu sözüyle bütün İslam alemini töhmet altında bırakmıştır. Dinler arasında hoşgörü gibi bütün değerleri berhava eden bir söz kullanmıştır. Şimdi kalkıp biz de bu şekilde davranarak, Bush’a ’Hıristiyan faşist’ mi diyelim yani."

  Ankara Milletvekili Prof. Dr. Eyüp Sanay da 11 Eylül olayının ardından bütün bu tip olayların Müslümanlara yıkılmaya çalışıldığını savunarak şöyle dedi: "İslami faşizm de yeni geliştirdikleri bir kavram galiba. Eskiden ’Panislamizm’ falan diyorlardı. Faşizm kelimesi çok olumsuz bir etki bıraktığı için, galiba bu olumsuz ifadeyi kullanarak İslam’ı küçük düşürme gibi bir amaç taşıyorlar."

  ABD’deki CAIR adlı Müslüman kuruluşun Başkanı Nihad Awad, İslam’ı ve Müslümanlar’ı faşizm ile ilişkilendirmenin çok yanlış olduğunu söyledi. Awad, "Bu tür olayları, İslam ve Müslümanlar’a karşı bir savaş başlatmak için kullanmamalıyız" dedi. Nihad Awad, İngiltere’nin çok daha dikkatli davrandığını ve gerginlik yaratacak açıklamalardan kaçındığını da kaydetti. Ancak, Nihad Awad, geçmişte HAMAS ve Hizbullah gibi ABD’nin "terörist" olarak gördüğü örgütleri destekleyici açıklamalarıyla da biliniyor. CAIR, türban ile girdiği TBMM’de olay yaratan Merve Kavakçıyı da kanatları altına almış ve Türk Büyükelçiliği önünde gösteri örgütlemişti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı