Dünya Bıyık yüzünden bira ziyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bıyık yüzünden bira ziyanı

İngiliz bira firması Guinness bıyıkta zayi olan bira miktarını hesapladı ve şöyle bir tablo ortaya çıktı: Bir yıl içinde 81.359 litre birayı bıyıkları yüzünden ziyan eden erkekler 423 bin sterlin (Yaklaşık 385 milyar lira) tutarında ekonomik zarara yol açıyorlar.

ERKEKLERİN bıyıklarında heba olup giden bira miktarının bir yıl içinde binlerce litreyi bulduğu ortaya çıktı. İngiliz bira firması Guinness'in yaptırdığı araştırmaya göre, bu markayı içen İngiliz erkekleri bıyıklarına takılan köpükler yüzünden bir yıl içinde tam 81.359 litre birayı ziyan ediyorlar.

Araştırma komisyonunda yer alan bilimadamları, orta karar içen bir biracının bıyık zayiatı nedeniyle bir yıl içinde fazladan ödediği vergi miktarını bile hesapladılar. Buna göre bıyıklı bir erkek bir yıl içinde bir buçuk kupa (yarım litrelik) köpüğü bıyığıyla tüketiyor ve bu nedenle fazladan 4.58 sterlin vergi ödüyor.

92 BİN BIYIKLI BİRACI

İngiltere'de tahminen 92.370 bıyıklı ya da sakallı biracı erkek bulunuyor. Bu erkeklerin her biri yılda ortalama 180 kupa (yarım litrelik) bira tüketiyor. Bu hesaba göre bir yıl içinde 423.070 sterlin tutarında Guinness birası ziyan olup gidiyor.

Bıyıklar yüzünden ortaya çıkan zararı tam olarak hesaplamakla görevlendirilen saç ve dermatoloji uzmanı Dr.Robin Dover, çalışmasını sekiz erkekten alınan kıl örneği üzerinde gerçekleştirmiş. İki gün süren deneyleri sırasında Dr.Dover bıyıktan alınan kılların kendi ağırlıklarının % 20'si oranında sıvıyı özümleyebildiğini tespit etmiş.

Dr.Dover, vasat bir içicinin yarım litrelik bir kupayı on seferlik içimde tamamladığını ve her seferde 0.56 mililitre Guinness'in bıyıklarda kaldığını belirledi.

Araştırma komisyonu ayrıca hangi tip ve yoğunlukta bıyığın ne kadar bira sarfiyatına yol açtığını da hesaplamayı başardı. Bıyığına göre kişi başına şöyle bir zayiat tablosu ortaya çıkıyor.

Bıyık 3 çeşit değil

GUINESS firmasının araştırmasında sadece 3 tip bıyık incelenmiş ama, aslında bıyığın çeşidi bol. Bu tiplerle bira ilişkilerini incelemek de bizim tiryakilerimize düşüyor.

Badem bıyık : Burnun ucu hizasında ve yalnız orta kısmında bırakılan küçük bıyık (gölge bıyık, sümük bıyık da denir)

Bektaşi bıyığı : Biçim verilmeden olduğu gibi bırakılmış pos bıyık

Burma bıyık : Dudak üstü kılları kırpılmış, yanlardaki kılları uzatılıp parmakla burularak biçim verilmiş bıyık

Duglas bıyık : Düz ve ince bıyık (Aktör Douglas Fairbanks modası)

Karanfil bıyık : Uçları kıvrılıp toplanmış bıyık

Kaytan bıyık : Dudak üstüne gelen kılları kırpılmış, üstten derince alınmış, dudakların yanından hafifçe sarkan kaytan gibi ince bıyık

Kırpık bıyık : Uçları kırpılmış, dudak üstünde küçük bir yastıkçık biçiminde bıyık

Pala bıyık : Yanaklardan en az 4 parmak dışarı taşmış, uçları burularak sıvrıltılmış bıyık

Pis bıyık : Kılları gür olmayan ve şekle girmeyen bıyık; dudağın üzerinde incecik bırakılan bıyık

Pos bıyık : Alt kenarı parmak ucuyla toplanmış, uç kısmı duduk bitiminden aşağı tel tel sarkan bıyık

Sıçankuyruğu bıyık : Çok fazla inceltilmiş düz bıyık

Yastık bıyık : Bıyıkla birlikte bıyık altına gelen sakal kılları da uzatılıp birlikte burularak oluşturulan bıyık


Yorumları Göster
Yorumları Gizle