Dünya Haberleri

DÜNYA

  Birliğinizi bozmayın

  Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  26.04.2004 - 01:50 | Son Güncelleme:

  KKTC’deki referandumun bozduğu siyasi dengelerin onarılması için Ankara-Lefkoşa hattında temaslar başladı. Ankara, referandumda ‘evet’ diyerek uluslararası kamuoyunun desteğini arkasına alan KKTC’de çıkabilecek bir siyasi kriz nedeniyle, fırsatın kaçırılmaması uyarısı yapıyor.

  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bugün hükümetin iki ortağı Başbakan Mehmet Ali Talat ile Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’la görüşmesi bekleniyor. Referandumun sonucu belli olduğunda Talat’ın yaptığı ‘Denktaş istifa etsin’ çağrısıyla kopma noktasına gelen ilişkinin bu görüşmede tamirine çalışılacak. Denktaş, yarın da üç muhalefet partisinin liderlerini Köşk’e davet edecek.

  CTP RAHATSIZ

  Başbakan Mehmet Ali Talat’ın partisi CTP, iktidar ortağı Serdar Denktaş’ın referandumdan bir gün önce ‘hayır’ safına katılması nedeniyle rahatsız. Parti tabanı, mevcut hükümetin bozularak CTP’nin BDH’yı oluşturan iki partiyle koalisyona gitmesini istiyor. Talat ve Denktaş, dün CTP parti yönetiminin toplantısından sonra bir araya gelerek sorunları tartıştı.

  UYUM ZİRVESİ

  Ankara, Lefkoşa ile Annan pazarlığı sürecindeki uyumunu korumak istiyor. Bu nedenle Mehmet Ali Talat, salı günü (yarın) gerçekleştireceği Brüksel temaslarının ardından, çarşamba günü Ankara’ya uğrayarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşecek. Gül ve Talat, KKTC’ye yönelik ambargonun kalkması için AB’ye yapılacak girişimlerin ayrıntılarını tartışacak.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı