GeriDünya Birleşmiş Milletler Ledra Palace’tan taşınıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birleşmiş Milletler Ledra Palace’tan taşınıyor

BM askerleri 1964’ten bu yana adı Kıbrıs sorunuyla bütünleşen Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerinde bulunan Ledra Palace otelinden çekiliyor. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, mavi berelilere 41 yıldır ev sahipliği yapan Ledra Palace’ın barınacak yer olarak ihtiyacı karşılayamadığına dikkat çekti ve yapı güvenliğini gerekçe göstererek yeni barınaklar için 3 milyon dolar ek kaynak talebinde bulundu.

Annan, Kıbrıs’taki barış gücünün bütçesiyle ilgili raporunda 3,762,200 milyon dolarlık ek kaynağın adada Ledra Palas Otel ve San Martin Kampı’nda kalan BM askerlerinin barınma sorununu çözeceğini belirtti. BM askerleri, otelden sadece barınma amacıyla çekileceği ‘kontrol noktası’ olarak görevin devam edeceği bildirildi.

1964 yılına kadar adanın en büyük ve en lüks otelleri arasında yer alan Ledra Palace, dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Makaryos’un iki toplum arasında çıkan çatışmalar nedeniyle adada İngiliz askerlerinden ‘barış gücü’ olarak yardım istemesiyle el konuldu.

İngiliz barış gücü askerlerinin komutanı Tümgeneral Peter Young eline Lefkoşa haritası aldı ve yeşil renkte yazan kalemiyle Lefkoşa’yı Türk ve Rum bölgeleri olarak ayırarak askerlerine yerleşmeleri emri verdi. General’in çizdiği hat bugün Yeşil Hat olarak kenti ikiye ayırıyor. Ancak General’i harita üzerindeki yeşil çizgisi tam Ledra Palace otelinden geçiyordu. Rum keskin nişancıları da otelin çatısından Türklere ateş açıyordu. İngiliz askerleri 1964 yılı yılbaşında otele yerleşti ve ardından da otel BM barış güçlerine ev sahipliği yapmaya başladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle