Dünya Haberleri

DÜNYA

  Birleşmiş Milletler’den Yunanistan’a duvar tepkisi

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  08.01.2011 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ve Başbakan Tayyip Erdoğan dün Erzurum’da yaptıkları açıklamalarda yasadışı göç sorununa karşı işbirliği mesajı verirken BM’den Atina’ya uyarı geldi. Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği (UNHCR), Yunanistan’ın sığınmacıları dışarıda tutabilmek adına Türkiye sınırına çekme planlarını açıkladığı 12.5 kilometrelik duvarla ilgili olarak kaygılı olduğunu iletti.

  PAPANDREU'NUN ZİYARETİNE SEKİZ SORTİ

   

  UNHCR’dan yapılan açıklamada duvarın, uluslararası korumaya ihtiyaç duyanlar dahil yasadışı göçmenlerin çok daha riskli yollara başvurmalarına ve insan kaçakçılarının eline düşmelerine neden olabileceği ifade edildi.

   

  Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiseri Sözcüsü Melissa Fleming düzenlediği basın toplantısında, “Her devletin kendi sınırlarını korumaya hakkı vardır, ancak Türkiye’den Avrupa Birliği’ne geçiş yapanların büyük bir kısmının şiddet ve yargıdan kaçtıkları da ortadadır” dedi.

     

  Kurum olarak duvar dikmenin göçmen baskısının önlenmesi konusunda çok nadiren işe yarayacak bir çözüm olduklarına inandıklarını ifade eden Fleming, Yunanistan-Türkiye sınırının zaten tehlikeli bir bölge olduğunu belirterek, “Yolda boğulan birçok insan oluyor, bunun daha da artmasından endişe ediyoruz” dedi.

   

  Açıklamada, Yunanistan’ın uluslararası koruma arayan kişilere gerçek güvenceler verecek sınır kontrol mekanizmaları kurması gerektiğinin de altı çizildi.

   

  Uluslararası Göç Örgütü’nden Jean-Philippe Chauzy de UNHCR’ın kaygılarını dile getirdi. Chauzy, “Dünyanın her yerinde bir sınırı kapatmak için bir duvar örüldüğünde, kaçakçılık ağlarının göçmenleri ve sığınmacıları çok tehlikeli yollardan götürdüğünü görüyoruz. Bunun insani bir maliyeti var” dedi.

   

  Öte yandan Yunanistan Vatandaş Koruma Bakanı Hristos Paputsis, Atina’da milletvekillerine yaptığı açıklamada, “Yunanistan bunu daha fazla kaldıramaz. Çok zor bir dönem yaşıyoruz. Ekonomimiz durgunluk yaşıyor. İşsizlik gibi birçok ciddi sorunumuz var” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı