GeriDünya Birleşik Kıbrıs’a TC’li lider olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birleşik Kıbrıs’a TC’li lider olur mu

Birleşik Kıbrıs’a TC’li lider olur mu
refid:13302366 ilişkili resim dosyası

Bir varsayım üzerine Rum lider Hristofyas ile koalisyon ortağı DİKO birbirine girdi: Birleşik Kıbrıs olur, adadaki Türkiye kökenliler seçime girer, başkan yardmcısı seçilirse, kabul eder misiniz?

KIBRIS Rum Yönetimi’nde Türkiye düşmanlığını gösteren ve Rum koalisyon hükümetini bölen ilginç bir “mesela dedik” kavgası yaşanıyor. Rum lider Dimitris Hristofyas’ın koalisyon ortağı DİKO’nun Başkan Yardımcısı ve eski Rum lider Tasos Papadopulos’un oğlu Nikolas Papadopulos, “Dönüşümlü Başkanlık olmasın, başkan sürekli Rum olsun, o zaman Türkiye kökenli başkan yardımcısını bile kabul ederim” dedi. Hristofyas ve diğer siyasiler ise “Türkiyeli başkan yardımcısı ne demek” diye itiraz etti.

Sözlerini geri aldı

Müzakere masasında dönüşümlü başkanlığı kabul eden Rum lider Dimitris Hristofyas ise Türkiye kökenli lider olasılığına sert tepki gösterdi ve “Yerleşik Başkan Yardımcısını kabul etmek ne demek? İster Başkan ister başkan yardımcısı konusunda olsun yerleşik konusunu ağza sakız yapma büyük bir yanlıştır. Papadopulos’un dili sürçtü herhalde” karşılığını verdi.Tartışmanın alevlenmesi üzerine Nikolas Papadopulos, yeni bir açıklama yaparak adada Türkiye kökenlilerin kalmasına tamamiyle karşı olduğunu dönüşümlü başkanlık sistemine karşı çıkmak için böyle bir cümle kurduğunu belirtti.

Kavganın özü

Talat ve Hristofyas arasında devam eden müzakerelerde taraflar yeni kurulacak federal devletin başkan ve yardımcısının Türk ve Rumlar arasında dönüşümlü üstlenilmesini kabul etti. Rum lider 50 bin Türkiye kökenli KKTC vatandaşının da ortak cumhuriyetin vatandaşı olmasına sıcak bakıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle